Ciąża Palenie w ciąży

Palenie w ciąży

-

Nie ma akceptacji społecznej nie tylko dla kobiet palących w czasie ciąży, lecz także dla mam małych dzieci, które uznają spacer za doskonałą okazję do wypalenia kilku papierosów. Zdajemy sobie sprawę ze szkodliwości palenia bezpośrednio dla organizmu palacza. Coraz częściej uświadamiamy sobie także wpływ tytoniowego dymu na organizm osób przebywających w zadymionym środowisku, nazywamy ich biernymi palaczami. Często mówi się także o wpływie palenia na nienarodzone dzieci. Teorie, jakie krążą wokół tego zagadnienia traktujemy jednakże z przymrużeniem oka. Czy opinia lekarska całkowicie dyskredytuje palenie, czy może jednak możemy sobie pozwolić na okazjonalnego dymka?

Opinia lekarska jest jednoznaczna. Na podstawie niezliczonych badań prowadzonych w tym kierunku, uznają oni palenie za niekorzystnie wpływające na rozwój płodu i sądzą, iż powinno być one całkowicie zawieszone nie tylko w czasie ciąży, lecz także na cały okres karmienia.

Okazuje się, że dziecko kobiety, która pali tytoń w trakcie ciąży, otrzymuje zbyt małą ilość tlenu niezbędnego do prawdziwego wzrostu i rozwoju. Przerażający wydaje się fakt, iż dziecko palaczki ma kontakt z ok. 4000 substancji chemicznych, z których przynajmniej 40 należy do grupy rakotwórczych. Statystyki dowodzą, iż dzieci kobiet, które paliły w trakcie ciąży rodzą się zdecydowanie mniejsze i są także podatne na choroby wieku niemowlęcego. Warto także wiedzieć, iż u kobiet ciężarnych, które palą zdecydowanie częściej pojawiają się komplikacje, takie jak przedwczesny poród, łożysko przodujące, pęknięcie błon płodowych, przedwczesne odklejenie łożyska, a nawet samoistne poronienie.

Badania dowiodły, iż matki, które palą papierosy, zwiększają ryzyko urodzenia martwego dziecka. Niekorzystne statystyki dla palaczek dotyczą także przedwczesnych śmierci noworodka oraz zespołu nagłej śmierci niemowlęcia, zwanego także śmiercią łóżeczkową. Palenie ma najdotkliwszy wpływ na dziecko w ostatnich 2 miesiącach ciąży.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

Poprzedni artykułSposoby na wzdęcia
Następny artykułCo to jest pilates?
Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Palenie w ciąży – skutki

O zgubnych skutkach palenia nikotyny widzą prawie wszyscy. Zwalczenie tego nałogu bywa dla ludzi prawdziwym wyzwaniem i nie lada kłopotem. Niestety palących nikotynę przybywa, a jej wpływ na zdrowie odczuwa już coraz więcej osób.

Z czego budować komin?

Wybór komina zależy zwłaszcza od tego, jakie urządzenie grzewcze ma zostać z nim połączone. Do poszczególnych urządzeń istnieją polecane typy systemów kominowych i materiałów, z których zostały one wykonane. Oprócz tego, jeżeli komin ma zostać umieszczony w budynku, który już jest użytkowany jego np. wymurowanie będzie wiązało się z dużą ingerencją w podłogi, stropy i pokrycie dachowe. W takim wypadku lepiej skorzystać z możliwości zbudowania komina zewnętrznego bez konieczności prowadzenia tak dużej ilości prac w budynku.

Zobacz też

Jak wziąć kredyt gotówkowy w banku?

Jeszcze 2 lata temu kredyty gotówkowe sprzedawano niemalże jak świeże bułeczki na każdym rogu. Mnóstwo było reklam zachęcających do zaciągnięcia kredytu przy minimum formalności już w 15 minut.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: