Planowanie płci dziecka

Ciąża    
ocena

Wielu rodziców chciałoby mieć możliwość zaplanowania płci swojego dziecka. Kwestia planowania płci dziecka zajmowała umysły ludzi już w starożytności. W Talmudzie podkreślano wagę orgazmu kobiety na zwiększenie szans na poczęcie syna. W rejonie Germanii małżonkowie pragnący męskiego potomka kładli się do łóżka z siekierą. Hipokrates zalecał mężczyznom chcącym mieć córkę, aby kontakty intymne z żoną odbywali zaraz po zakończeniu miesiączki.

Planowanie płci dziecka

sxc.hu

Chińczycy już 700 lat temu próbowali zaplanować płeć dziecka. Ich kalendarz płodności przewidywał płeć dziecka na podstawie dwóch wskaźników:

- wieku matki w chwili poczęcia
- miesiąca poczęcia.

Dopiero rozwój medycyny wyjaśnił od czego zależy płeć dziecka. Wpływ na to mają chromosomy płciowe. Komórki rozrodcze zawierają po jednym chromosomie:

- plemniki mają chromosomy X lub Y
- komórka jajowa zawiera chromosom X.

W efekcie zapłodnienia, po połączeniu się plemnika oraz komórki jajowej (XX) urodzi się dziewczynka, a gdy połączy się komórka jajowa z plemnikiem o chromosomie Y(XY) dziecko będzie płci męskiej.

Metody planowani płci dziecka

Dietetyczna - polega na przyjmowaniu odpowiednich posiłków. Aby urodziła się dziewczynka dieta powinna być bogata w wapń i magnez. Z kolei poczęciu chłopca sprzyja dieta obfita w sód i potas.

Cykliczna (tzw. metoda Selnas) - przyjmuje się, że potencjał komórki jajowej zależy od dnia cyklu. Zgodnie z nią można przyjąć, iż pary chcące mieć syna powinny współżyć w dniu owulacji, w planując córkę - 40 godzin przed jajeczkowaniem.

Laboratoryjna
- metoda ta polega na sztucznym zapłodnieniu wyodrębnionymi plemnikami. Wskazówka do selekcji plemników są różnice w ciężarze i wielkości plemników, zawierających chromosomy X i Y. Metoda ta jest jednak dość skomplikowana i kosztowna.

Owulacyjna - mamy na uwadze fakt, iż plemniki z chromosomem X są wolniejsze ale bardziej trwałe. Jeśli do zbliżenia dochodzi 1-2 dni przed owulacją, większe szanse są na poczęcie dziewczynki. Plemniki z chromosomem męskim szybciej spotykają komórkę jajową więc w dniu owulacji, podczas współżycia, jest większa szansa na poczęcie chłopca.

Mieliście jakieś szczególne preferencje co do płci swojego dziecka? Próbowaliście w pewien sposób wpłynąć na płeć swojego potomka?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =

Polecamy