Chińczycy już 700 lat temu próbowali zaplanować płeć dziecka. Ich kalendarz płodności przewidywał płeć dziecka na podstawie dwóch wskaźników:

– wieku matki w chwili poczęcia
– miesiąca poczęcia.

Dopiero rozwój medycyny wyjaśnił od czego zależy płeć dziecka. Wpływ na to mają chromosomy płciowe. Komórki rozrodcze zawierają po jednym chromosomie:

– plemniki mają chromosomy X lub Y
– komórka jajowa zawiera chromosom X.

W efekcie zapłodnienia, po połączeniu się plemnika oraz komórki jajowej (XX) urodzi się dziewczynka, a gdy połączy się komórka jajowa z plemnikiem o chromosomie Y(XY) dziecko będzie płci męskiej.

Metody planowani płci dziecka

Dietetyczna – polega na przyjmowaniu odpowiednich posiłków. Aby urodziła się dziewczynka dieta powinna być bogata w wapń i magnez. Z kolei poczęciu chłopca sprzyja dieta obfita w sód i potas.

Cykliczna (tzw. metoda Selnas) – przyjmuje się, że potencjał komórki jajowej zależy od dnia cyklu. Zgodnie z nią można przyjąć, iż pary chcące mieć syna powinny współżyć w dniu owulacji, w planując córkę – 40 godzin przed jajeczkowaniem.

Laboratoryjna
– metoda ta polega na sztucznym zapłodnieniu wyodrębnionymi plemnikami. Wskazówka do selekcji plemników są różnice w ciężarze i wielkości plemników, zawierających chromosomy X i Y. Metoda ta jest jednak dość skomplikowana i kosztowna.

Owulacyjna – mamy na uwadze fakt, iż plemniki z chromosomem X są wolniejsze ale bardziej trwałe. Jeśli do zbliżenia dochodzi 1-2 dni przed owulacją, większe szanse są na poczęcie dziewczynki. Plemniki z chromosomem męskim szybciej spotykają komórkę jajową więc w dniu owulacji, podczas współżycia, jest większa szansa na poczęcie chłopca.

Mieliście jakieś szczególne preferencje co do płci swojego dziecka? Próbowaliście w pewien sposób wpłynąć na płeć swojego potomka?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFryzury z krótką grzywką
Następny artykułKolor włosów a typ urody

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here