Średnia zdrowa ilość nabywanych w czasie ciąży kilogramów powinna wynosić około kilograma – dwóch na miesiąc. W pierwszym trymestrze możemy jednak przytyć mniej niż 3 kilogramy i jest to normalne. Początkowe stadium ciąży nie dla wszystkich przyszłych mam jest łatwe. Częste wymioty mogą sprawić, iż nie przybierzesz na wadze wiele, możesz nawet nie przytyć ani jednego kilograma. W trakcie kolejnych trymestrów jednak obowiązkowo tyjemy, ale nie za dużo. Około 2-3 kilogramów na 3 miesiące, tak by przed porodem nasza waga wzrosła o około 12 kilogramów. W przypadku kobiet otyłych ilość nabywanych kilogramów powinna być mniejsza, nawet tylko do 7 kilo, z kolei u pań z niedowagą większa, nawet do 20 kilo.

Przybieranie na wadze w czasie ciąży może jednak przebiegać różnie. Osoby z nadwagą lub ze skłonnością do tycia mogą nabawić się zbędnych kilogramów, traktując na przykład ciążę jako pretekst do objadania się. Nie jest to dobry pomysł. Osobom, które tyją zbyt dużo w czasie ciąży będzie trudniej w jej ostatnim stadium, kiedy organizm stanie się przeciążony zbyt dużą masą ciała, pojawiają się problemy z kręgosłupem, obrzękami stóp i nóg, z krążeniem, może się nawet pojawić cukrzyca. Trudniej jest dojść do siebie po porodzie, rany gorzej się goją w przypadku pań z nadwagą. W przypadku osób otyłych dziecko może paradoksalnie urodzić się z niedowagą. Składniki dostarczane organizmowi będą bowiem w czasie ciąży najpierw odżywiać ciało matki, dziecka w drugiej kolejności.

Niedowaga, szczególnie w czasie ciąży, także nie jest wskazana, natomiast odchudzanie się zdecydowanie zabronione. Podczas 9 miesięcy oczekiwania musimy dostarczyć sobie i przede wszystkim rosnącemu maluchowi wszelkich niezbędnych wartości odżywczych tak, by prawidłowo się rozwijał. Nie licz każdej kalorii. Jeśli twojemu organizmowi będzie brakować odpowiednich substancji odżywczych wpłynie to niekorzystnie na rozwój dziecka, może spowodować problemy z rozwojem układu nerwowego.

W czasie ciąży nie powinnyśmy więc tyć ponad miarę, ani odchudzać się. Nasza waga powinna być stabilna i zwiększać się o odpowiednia ilość kilogramów proporcjonalnie do rozwoju dziecka. Wówczas nie powinnyśmy mieć większych problemów z powrotem do wagi sprzed porodu. Wszystko jednak zależy od indywidualnej budowy. Zazwyczaj panie, które miały przed ciążą szczupłą sylwetkę ciała i nie przytyły ponad normę w czasie ciąży, nie powinny mieć większych problemów z jej odzyskaniem. Te osoby, które przybiorą na wadze zbyt dużo w okresie ciąży, mogą mieć problem z powrotem do swojej dawnej figury. Jak zwykle ważna jest równowaga, umiar i zachowanie zdrowego rozsądku.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAparat ortodontyczny – jak działa?
Następny artykułUzależnienie od słodyczy – porady

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here