Seks w ciąży

Ciąża    
ocena

Zbliżenia intymne w czasie ciąży często są przyczyną lęku i wielu obaw. Boimy się, że stosunek z ciężarną partnerką może zaszkodzić dziecku, lub przyczynić się do przedwczesnego porodu. Jaka jest prawda?

Seks w ciąży

sxc.hu

Seks w ciąży nie jest zabroniony. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo nie ma żadnych przeciwwskazań, które nakazywałyby powstrzymywanie się od intymnych zbliżeń. Warto jednak zainteresować się tym zagadnieniem, aby wiedzieć, jakie pozycje seksualne są najbardziej bezpieczne dla kobiety i dziecka. W przypadku, gdy ciąża jest zagrożona należy skonsultować się z lekarzem, który wskaże nam bezpieczne pozycje lub poinformuje nas, kiedy nie powinniśmy uprawiać seksu.

W pierwszym trymestrze, który jest najtrudniejszy dla kobiety i najważniejszy dla dziecka, zazwyczaj nie odczuwa ona ochoty na zbliżenia intymne. Wiąże się to z licznymi dolegliwościami – migreną, porannymi mdłościami czy tkliwością piersi. Istnieje jednak grupa kobiet, które łagodnie przechodzą pierwszy trymestr i w tym czasie, na skutek zmiany profilu hormonalnego, chętnie intensyfikują swoją aktywność seksualną, czerpiąc z niej nawet więcej przyjemności niż przed ciążą, co może być także związane z lepszym ukrwieniem narządów płciowych.

Drugi trymestr jest statystycznie najlepszym okresem na współżycie. Dolegliwości z pierwszego etapu ustają, brzuszek jeszcze nie jest dużych rozmiarów, zatem nie musimy rezygnować z niektórych pozycji.

W trzecim trymestrze aktywność seksualna maleje, w dużej mierze z powodu nowych dolegliwości. Brzuszek jest już pokaźnych rozmiarów, dziecko zaczyna informować o swojej obecności kopniakami, u niektórych pań dodatkowo powracają mdłości, zaś ucisk na pęcherz zmusza nas do częstych wizyt w toalecie. Pojawia się także niepokój związany z samym porodem, kobiety boją się bólu, pragną szczęśliwego rozwiązania i zdrowego dziecka. Oczywiście w tym czasie seks także nie jest zabroniony.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Polecamy