Ciąża Uprawianie sportu w ciąży

Uprawianie sportu w ciąży

-

Jednak w tym momencie pojawia się pytanie, czy ciężarne kobiety powinny zupełnie zrezygnować z wszelkiej aktywności fizycznej aż do czasu porodu? Na szczęście nie muszą, a co więcej – nie powinny.

Dla kobiet w stanie błogosławionym bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej kondycji fizycznej, regularna dawka sportu i wysiłku, co pozwoli zachować im smukłą sylwetkę, a po porodzie bez problemu powrócić do swojej wagi. Jednak pomimo to, że kobietom ciężarnym zaleca się uprawianie sportu, w zależności od stanu zdrowia i zaawansowania ciąży, należy skonsultować się z lekarzem i wybrać te rodzaje aktywności, które przysłużą się zdrowiu i samopoczuciu przyszłej mamy nie wyrządzając przy tym szkody ani krzywdy mającemu przyjść dopiero na świat małemu człowiekowi.

Z całą pewnością sport w czasie ciąży będzie zdecydowanie bezpieczniejszy w przypadku kobiet, które były aktywne fizycznie także przed nią. Jednak nie oznacza to, że pozostałe kobiety powinny zrezygnować z aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie, jest ona wręcz wskazana, jednak z pewnymi wyjątkami i przy zastosowaniu się do pewnych zasad i wskazówek.

Kobiety ciężarne zdecydowanie powinny unikać sportów wyczynowych, czy tych grożących urazami, wstrząsami i bardziej narażonych na uszkodzenia. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim wszystkie sporty zespołowe ze względu na ryzyko zderzenia czy uderzenia ze strony pozostałych uczestników, ryzykowne może być bieganie powyżej 3 km dziennie, gdyż grozi przemęczeniem, jazda konna, jazda na rowerze, narciarstwo alpejskie, lekkoatletyka, aerobik i tańce akrobatyczne, sporty motorowe, skoki do basenu, nurkowanie, surfing, żeglarstwo, sporty walki, gra w tenisa czy niezwykle mecząca wspinaczka górska.

Natomiast z zupełnym spokojem kobiety spodziewające się dziecka mogą oddać się pływaniu, aerobicowi w wodzie, dozwolone są, a nawet wskazane regularne spacery, fitness specjalnie przygotowany dla kobiet w ciąży, ćwiczenie mięśni Kegla, uspokajająca, wyciszająca i rozluźniająca joga, spokojna jazda na rowerze stacjonarnym, czy rozciągający i bardzo przydatny ze względu na rozciągnięcie mięśni do porodu, pilates.

Bardzo łatwo domyślić się, że w sportowych nakazach i zakazach skierowanych do kobiet w ciąży chodzi tak naprawdę o to, aby do minimum zmniejszyć ryzyko wypadku, urazu czy innego niebezpiecznego zdarzenia, które może mieć swój niekorzystny wpływ na zdrowie, a nawet życie dziecka.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

Joanna Białek

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak sprawdzić, czy dziecko jest gotowe do szkoły?

Kończy się czas wśród misiów, lal, siadania na dywanie, leżakowania, a zaczną zajęcia na twardych krzesłach wymagające skupienia przez każde 45 minut. Zmieni się sytuacja życiowa i środowisko małego człowieka, powstanie szereg odmiennych wymagań i obowiązków. Chłonne umysły dzieci są jednak w stanie zaakceptować tę nowość, choć jedne lepiej, a inne gorzej radzą sobie z narzuconą rutyną. Może się zdarzyć, że dziecko mimo np. znaczących możliwości intelektualnych, pozwalających na podjęcie obowiązku szkolnego, może być niegotowe na odmienne doświadczenie w sferze emocjonalnej.

Firma w mieszkaniu a podatek od nieruchomości

Przedsiębiorcy często lokalizują siedzibę prowadzonej firmy we własnym mieszkaniu lub domu. Wybór takiego rozwiązania wynika zasadniczo z możliwości obniżenia kosztów działalności. Podejmując decyzję o zlokalizowaniu firmy w mieszkaniu lub domu, należy wziąć pod uwagę, że zmianie może ulegnąć stawka opodatkowania tej nieruchomości. W jaki sposób przeznaczenie lokalu na potrzeby działalności gospodarczej może zatem wpłynąć na podatek od nieruchomości? Przedstawiamy najważniejsze zagadnienia.

Zobacz też

Jak zainstalować dodatki do Google Chrome?

Od dłuższego czasu do przeglądarki Google Chrome można zainstalować kilka ciekawych dodatków.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: