Dieta na zdrowe zęby

Dieta    
ocena

Zęby czerpią swoją siłę, trwałość i wytrzymałość z naszego pożywienia. Należy więc zwrócić uwagę na wybór właściwej diety i pokarmów, poznać zapotrzebowanie naszych zębów i wzbogacać nasze codzienne menu w potrzebne naszym zębom składniki.

Dieta na zdrowe zęby

photoxpress.com

Każdy, kto choć trochę interesuje się tematyką zdrowego odżywiania i wpływu tego co spożywamy na nasze zdrowie, samopoczucie i prawidłowo funkcjonowanie organizmu doskonale wie, że każdy nawet najmniejszy element naszego ciała potrzebuje właściwego traktowania i odżywiania. To właśnie z niego czerepie potrzebne dla zachowania właściwego funkcjonowania witaminy, składniki mineralne, odżywcze i mikroelementy.

I choć wydawać by się mogło, że poza regularnym szczotkowaniem nie potrzebują niczego innego, właściwej diety potrzebują również nasze zęby. Są one niezwykle wrażliwe nie tylko na to co spożywamy pod względem twardości czy konsystencji, ale także, a nawet przede wszystkim, pod względem zawartości i składu. Zęby czerpią bowiem swoją siłę, trwałość i wytrzymałość z naszego pożywienia. Należy więc zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania właściwej diety i pokarmów, poznać zapotrzebowanie naszych zębów i wzbogacać nasze codzienne menu w potrzebne naszym zębom składniki.

Stomatolodzy zalecają, aby ze względu na stan własnych zębów zmieniać swoje nawyki żywieniowe i dietę, dostosowując ją do tego, czego potrzebują. Najważniejszym elementem takiego zdrowego dla zębów menu powinien być wapń, najlepiej w połączeniu z witaminą D, która ułatwia jego wchłanianie, fosfor, cynk, duże ilości białka, produktów zbożowych oraz witamin z grupy A, B i C zawarte w dużej ilości w warzywach, owocach, i w nieco mniejszej ilości w ich przetworach, na szczególną uwagę zasługują tutaj śliwki, morele, wiśnie, brzoskwinie czy marchew.

Dlatego też, choćby tylko ze względu na zdrowie zębów, nasza dieta powinna składać się z mleka, wszelkich jego przetworów, takich jak sery, jogurty czy kefiry. Bardzo zdrowe są rośliny strączkowe, zielone warzywa, ryby, oraz co może nieco dziwić zagorzałych dietetyków, tłuszcze. Wykazują one działanie ochronne dla zębów, jednak tylko te pochodzące z ryb, winogron, orzechów czy pestek winogron. Ponadto, poza troską o zdrowie zębów, warto również zadbać o dziąsła, które świetnie wzmocni właśnie witamina C, zawarta w największej ilości w owocach cytrusowych, zwiększając ich odporność na infekcje.

Dla zdrowia i dobrego stanu własnych zębów do późnych lat starości należy unikać spożywania zbyt dużej ilości słodyczy, szczególnie lizaków i cukierków typu „krówki” ciągnących się, oblepiających zęby i trudnych do usunięcia. Ponadto nie powinno się spożywać białego pieczywa, regularnie po każdym posiłku przez 3 minuty szczotkować zęby oraz przynajmniej raz na pół roku pojawić się z wizytą kontrolną u stomatologa, który najlepiej oceni stan naszych zębów i któremu wystarczy jeden rzut oka, aby stwierdzić czy odżywiamy się prawidłowo.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =

Polecamy

Jakie są zioła na zaparcia?

Jakie są zioła na zaparcia?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Alkohol a dieta - informacje

Alkohol a dieta - informacje

Joanna Rayzacher