Dziewanna – właściwości lecznicze

Dieta    
ocena

Jeśli dziewanna rośnie w ogrodzie warto spojrzeć na nią nie tylko jak na piękną, wyniosłą roślinę ozdobną, ale również jak na użyteczne zioło i gatunek miododajny. Z kwitnącej rośliny można uszczknąć nieco żółtych kwiatów - naukowo dowiedziono, że pomagają nawet w leczeniu infekcji wirusowych.

Dziewanna – właściwości lecznicze

sxc.hu

O tym, że dziewanna pomaga zwalczać obce białka w ustroju wiedziano już od dawna. Jednak dopiero rozwój technologii umożliwił potwierdzenie tego pożądanego działania dziewanny.

Surowcem leczniczym w roślinie nie są całe kwiaty, ale tylko żółte korony kwiatowe. Należy zbierać je w słoneczny, suchy dzień, najlepiej wtedy, kiedy są całkowicie rozwinięte. Koniecznie trzeba zajrzeć do każdego kwiatka - uwielbiają w nich przebywać małe, czarne żuczki, które należy usunąć z surowca zielarskiego. Kwiaty suszymy w ciemności i szybko - inaczej zaparzą się i stracą swoje właściwości lecznicze, które wynikają z zawartych w nich śluzach, naturalnych cukrach roślinnych, flawonoidach, saponinach i irydoidach.

Dziewanna to sprawdzony środek na:
- choroby układu oddechowego - leczy nieżyty gardła i krtani, jest bardzo pomocna w zapaleniu oskrzeli. Zioło ułatwia odkrztuszanie zalegającej w oskrzelach wydzieliny i rozpuszcza nagromadzony w oskrzelach śluz. Działa także osłaniająco na drogi oddechowe. Poleca się je jako lek na kaszel, chrypkę i w astmie oskrzelowej. Roślinę stosuje się w postaci naparu, wyciągu suchego lub syropu przygotowanego domowym sposobem.
Syrop z dziewanny można przygotować samemu: w słoneczne przedpołudnie należy zebrać kilka garści koron kwiatowych (muszą być suche!), wytrzepać z nich wszystkich nieproszonych lokatorów i ułożyć warstwami w wyparzonym słoiku typu twist. Każdą warstwę należ przesypać cukrem, szczelnie zakręcić i odstawić najlepiej na parapet okna. Po kilku godzinach na dnie słoika zbierze się słodki syrop, który można podawać łyżeczką co kilka godzin nawet małym dzieciom - środek ten leczy chore gardło, kaszel i chrypkę. Uwaga: syrop najlepiej przygotować codziennie świeży. Nie należy trzymać go dłużej niż 48 godzin.
- zaburzenia pracy układu pokarmowego - ze względu na działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne dobrze jest stosować napary przy biegunkach, zapaleniach toczących się w układzie pokarmowym, nieżytach żołądka lub jelit. Stosowana w postaci naparu skutecznie łagodzi kolki.
- problemy skórne - odwary z kwiatów stosuje się w postaci okładów na zmienioną chorobowo skórę, wypryski, czyraki, owrzodzenia podudzi. Dziewanna dzięki saponinom i flawonoidom działa przeciwzapalnie oraz przeciwuczuleniowo, łagodzi podrażnienia skóry i leczy rany.

Stosowaliście kiedyś dziewannę w celach leczniczych? W jakich dolegliwościach Wam pomogła?

OCENA
4.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Polecamy

Jakie są zioła na zaparcia?

Jakie są zioła na zaparcia?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Alkohol a dieta - informacje

Alkohol a dieta - informacje

Joanna Rayzacher