Efekt jojo po diecie - jak go uniknąć?

Dieta    
ocena

We współczesnym świecie, w którym funkcjonujemy szybko, często nie mając czasu na zadbanie o naszą zdrową dietę, utrzymanie szczupłej sylwetki oraz zdrowego trybu życia, szukamy łatwych i równie szybkich rozwiązań w dziedzinie urody.

Efekt jojo po diecie - jak go uniknąć?

sxc.hu

Uciekamy się do stosowania diet mających na celu błyskawiczne oferowanie nam pięknej wymarzonej sylwetki, nie zastanawiając się nad kosztami i efektami takiej strategii. Często kończy się to tym, że po okresie głodówki, w czasie której odmawialiśmy sobie wszystkiego, prędko następuje moment, kiedy niestety powracamy do wagi sprzed rozpoczęcia diety i z rozczarowaniem stwierdzamy, że wysiłek nie był warty naszego poświęcenia. Czy są sposoby, które pozwolą nam nie przytyć po zakończeniu diety?

Przede wszystkim musimy sobie zdać sprawę z tego, że nie ma błyskawicznego sposobu na osiągnięcie szczupłej sylwetki, ani takiej diety, po zakończeniu której będziemy mogli powrócić do starych nawyków sięgania po niezdrowe produkty, łączenia nieodpowiednich grup pokarmowych czy objadania się słodyczami. Szczupła sylwetka stanowi efekt zdrowego stylu życia i tylko świadomość tego może nam ją zapewnić.

Powinniśmy również zdać sobie sprawę z tego, że dążenie do ideału reprezentowanego przez modelkę z okładki kolorowego magazynu na temat mody nie jest rozsądne. każdy z nas ma swoją indywidualną budowę ciała, inne skłonności i różny przebieg procesów metabolicznych. Niektórzy z nas są w stanie szybko zrzucić zbędne kilogramy, co innym wcale nie przyjdzie łatwo. Szczupła sylwetka na pewno może stanowić jeden z symptomów zdrowia, ale nie u każdego. Zdrowa sylwetka to taka, jaka jest dla nas naturalna i jaka jest wynikiem diety ustalonej indywidualnie i dostarczającej organizmowi niezbędnych substancji. Pamiętajmy, że zdrowie jest ważniejsze od dążenia do osiągnięcia szczupłej sylwetki za wszelką cenę.

Zrezygnuj z głodówek i diet bazujących na odżywianiu się wybiórczymi produktami. Zastosuj dietę, która dostarczy wszelkich niezbędnych substancji twojemu organizmowi. Nie głodź się, ponieważ wówczas zwalnia się przemiana materii i kiedy powrócisz do dawnych nawyków, szybciej utyjesz. Ustal sobie dietę, która nie będzie tymczasowa, a stanie się sposobem na zdrowe życie i która wcale nie zmusi cię do zrezygnowania z twoich ulubionych potraw.

Pamiętaj o zasadzie umiaru i równowagi. Jedz to, na co masz ochotę, ale w nieszkodliwych dla organizmu ilościach i łącząc produkty w odpowiedni sposób, na przykład nie spożywaj mięsa częściej niż dwa razy w tygodniu, pozwalaj sobie na mięso czerwone tylko raz w miesiącu. Unikaj łączenia więcej niż dwóch grup pokarmowych. Zastąp słodycze naturalnymi słodkościami, jak miód i owoce. Ustal spożycie węglowodanów, białka i tłuszczy w kontekście twojego trybu życia, aby spożywać ich odpowiednią ilość, która utrzyma równowagę w organizmie.

Słowo dieta powinno przestać cię przerażać i niech nie kojarzy ci się z czymś negatywnym. Potraktuj stworzenie idealnej diety dla siebie jako jednego z życiowych wyzwań, które pozwolą ci utrzymać piękną sylwetkę, zdrowie oraz możliwość jedzenia tego, co lubisz.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =

Polecamy

Jakie są zioła na zaparcia?

Jakie są zioła na zaparcia?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Alkohol a dieta - informacje

Alkohol a dieta - informacje

Joanna Rayzacher