Jakie są zioła na zaparcia?

Dieta    
ocena

Zaparcia, czyli obstrukcje, to plaga naszych czasów. Ich powstawanie u osób zdrowych związane jest z trybem życia, w którym ruchu jak na lekarstwo oraz niewłaściwą dietą, zawierającą zbyt mało błonnika i za małą ilość płynów. Zaparcia mogą być także skutkiem zmian, które zachodzą w organizmie w podeszłym wieku, chorób toczących się w układzie pokarmowym i przyjmowanych lekarstw. Obstrukcje można z powodzeniem leczyć ziołami. Zacząć należy zaś od solidnej analizy.

Jakie są zioła na zaparcia?

http://pixabay.com

Pod lupę należy wziąć tryb życia i przyzwyczajenia żywieniowe. Bądźmy w tej analizie szczerzy - tylko wtedy możemy sobie naprawdę pomóc. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę, że sięganie po preparaty ziołowe nie zlikwiduje całkowicie problemu zaparć. Choć zioła skutecznie ułatwiają wypróżnianie się, jeśli nie zmieni się np. nawyków żywieniowych, dobroczynny wpływ preparatów roślinnych będzie krótkotrwały.

Rośliny stosowane w likwidowaniu zaparć:
- Pobudzają perystaltykę jelit, co prowadzi do przesuwania się wypełniającej je treści pokarmowej. Za poprawę motoryki jelit odpowiadają zawarte w ziołach antrachinony, które znaleźć można w senesie, kruszynie, rzewieniu, alonie - czyli stężonym, silnie zagęszczonym soku z aloesu. Zanim jednak sięgnie się po te zioła, należy spróbować zaradzić obstrukcjom roślinami działającymi łagodniej: kminkiem, anyżem, koperkiem. Zioła te również pobudzają ruchy robaczkowe jelit, działają także wiatropędnie.

- Zapobiegają odwodnieniu stolca i zwiększają ilość zawartego w nim śluzu - niektóre rośliny mają zdolność do wchłaniania dużej ilości wody. Ich drobiny włączane są w jelicie grubym w formujący się stolec - dzięki temu masa kałowa jest bardziej wilgotna i łatwiej przesuwa się w jelicie. Tak działa siemię lniane. Całe ziarna należy zmielić i przez całą noc moczyć w przegotowanej wodzie. Rano można zjeść siemię samo, albo też dodać je do muesli owocowego czy jogurtu.

- Sprawdzonym od setek lat środkiem pomocnym przy likwidowaniu zaparć są śliwki suszone: można je traktować jak zdrową przekąskę między posiłkami lub spożywać dopiero po namoczeniu przez kilka godzin w ciepłej wodzie. Śliwek suszonych osoba dorosła nie powinna zjadać więcej niż kilka sztuk dziennie, dziecko - ok. 3. Kilkomiesięcznym niemowlętom można podawać do wypicia wodę, w której moczyły się suszone śliwki lub morele.

Stosowaliście jakieś środki na zaparcia? Jakie? Które z nich polecacie?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =

w moim przypadku ziola niestety nie pomagaly :/ ulge przyniosly dopiero czopki eva/qu

~ mika / 2015-08-18 15:23:49
oceń komentarz: (0) (2)

Słyszałam o tych czopkach. Podobno faktycznie się sprawdzają. Moje siostra je stosowała kiedy była w ciąży.

~ Karolka / 2015-09-09 19:30:06
oceń komentarz: (1) (0)

Najgorsze jest to że nie zawsze naturalne sposoby działają a już przy pierwszych objawach trzeba ściśle przestrzegać diety a w razie konieczności podać dicopeg, ważne żeby zaparcia nie przyczyniły się do powstania hemoroidów bo wtedy problem jest znacznie poważniejszy.

~ gośka / 2015-12-07 10:21:05
oceń komentarz: (3) (0)

Trzeba też pamiętać że niektóre zioła są bardzo szkodliwe, np senes, a kora kruszyny jest bardzo niebezpieczna w ciąży. O wiele lepiej i bezpieczniej jest sięgać po sprawdzone i zalecane środki medyczne takie jak dicopeg, przynajmniej jeśli chodzi o dzieci i kobiety w ciąży bo tu nie ma miejsca na eksperymenty.

~ adele / 2016-04-20 07:58:32
oceń komentarz: (1) (0)

Polecamy

Jakie są zioła na zaparcia?

Jakie są zioła na zaparcia?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Alkohol a dieta - informacje

Alkohol a dieta - informacje

Joanna Rayzacher