Jakie witaminy dla nastolatków?

Dieta    
ocena

Okres dojrzewania i gwałtownego wzrostu wymaga dostarczania organizmowi kompleksu witamin. Zapotrzebowanie wzrasta wraz z obniżeniem odporności, ale też w sytuacjach wzmożonego wysiłku fizycznego i umysłowego. W przypadku nastolatków niedobór witamin wpływa zasadniczo na naukę, obniżając zdolność koncentracji i pamięci.

Młodzież wymaga diety zróżnicowanej, bogatej w witaminy i minerały. Proces zachodzącego dojrzewania organizmu potrzebuje wszystkich niezbędnych składników. Osiąganie wysokiego wzrostu, intensywna praca hormonów, a także wysokie wymagania szkolne bardzo obciążają organizm. Potrzeba nie tylko sporej dawki energetycznej, ale też wyrównywania utraconych składników. Dostarczanie witamin i składników mineralnych powinno utrzymać ciało w dobrej formie.

Konieczne jest regularne jedzenie każdego dnia, a tym samym wzmacnianie organizmu od rana. Pożywne śniadanie dostarcza nie tylko cennych składników, ale też energii na cały dzień. Nawet warto jest wstać wcześniej, by zjeść w spokoju, a nie w biegu. Trzeba zadbać o jedzenie różnorodnych produktów, aby organizm mógł czerpać „paliwo” z różnych źródeł. Śniadania można komponować między innymi z ciemnego pieczywa, twarożku, pomidora, ogórka, rzodkiewki, sałaty lub gotowanego jajka. Również drugie śniadanie powinno być zdrowe. Ważne jest także regularne zjadanie obiadów i pełnowartościowych kolacji.

Witaminy i minerały usprawniają pracę mózgu. Dbają o koncentrację uwagi oraz dobre samopoczucie. Szczególnie cenne są witaminy C, D oraz witaminy z grupy B. Organizm wzmocniony tymi ważnymi składnikami lepiej broni się przed infekcjami, stanami depresyjnymi oraz uczuciem irytacji. Witaminy zapewniają także zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci.

Niestety sama dieta zdaje się czasami nie wystarczać. Dzieje się tak zwłaszcza w stanach wzmożonego zapotrzebowania, czyli właśnie w okresie dojrzewania. Wtedy wskazane jest uzupełnianie jadłospisu preparatami witaminowymi. W aptekach jest ich duży wybór, należy decydować się na preparaty przeznaczone dla młodzieży.

UWAGA!

Jeśli nastolatek czuje się często zmęczony mimo wysypiania się, być może wskazane są do przeprowadzenia podstawowe badania krwi. Osłabienie jest często symptomem poważnych chorób, na przykład anemii. Warto jest skonsultować się z lekarzem, który, jeśli zajdzie taka potrzeba, zaleci przyjmowanie również innych ważnych składników. Dla młodzieży wytwarzane są głównie w postaci drażetek, kapsułek lub tabletek do rozpuszczenia w wodzie.

Dajecie jakieś witaminy swoim nastoletnim pociechom? Jakie? Dajcie znać.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =

Polecamy

Jakie są zioła na zaparcia?

Jakie są zioła na zaparcia?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Alkohol a dieta - informacje

Alkohol a dieta - informacje

Joanna Rayzacher