Która dieta jest najlepsza?

Dieta    
ocena

Dieta stanowi sposób odżywiania się, który ma na celu dostarczenie wszystkich niezbędnych substancji odżywczych zgodnie z potrzebami i wymogami organizmu. Jakie są najpopularniejsze rodzaje diet?

Która dieta jest najlepsza?

sxc.hu

Najistotniejszym elementem przy uzgadnianiu diety jest to, aby nie pomijała ona żadnego z ważnych składników, na które występuje zapotrzebowanie w organizmie.  Może to prowadzić zamiast do utrzymania stanu równowagi i prawidłowego funkcjonowania, do choroby.

Każdy kojarzy choćby z nazwy kontrowersyjną dietę Kwaśniewskiego. Nazwa związana jest z postacią twórcy diety, Janem Kwaśniewskim, doktorem oraz dietetykiem. Dieta polega na dostarczaniu organizmowi dużych ilości tłuszczy w stosunku do białka i węglowodanów. Proporcja między ich przyjmowaniem jest następująca: 2.5(3.5) : 1 : 0.8.  Z czasem powinno się jeszcze bardziej ograniczyć spożycia białka. Podstawa diety są tłuste potrawy pochodzenia głównie zwierzęcego, jak tłuste mięsa, jaja czy smalec. Jako suplement Kwaśniewski zaleca niektóre z warzyw (zawierających mało cukru). Dieta ma pomagać w zrzuceniu zbędnych kilogramów, jest jednak odradzana przez lekarzy ze względu na dużą zawartość cholesterolu, co może być przyczyną wielu chorób.

Dieta kopenhaska jest równie kontrowersyjna. Polega na restrykcyjnym odżywianiu się przez 13 dni, a głównymi produktami są chude mięso, jajka i warzywa. Dieta dostarcza dziennie małą ilość kalorii, przestrzegający jej tracą szybko na wadze, ale kosztem ciągłego zmęczenia i odczuwania głodu. Dieta nie jest zalecana, ponieważ nie dostarcza odpowiedniej ilości niezbędnych substancji organizmowi oraz po jej zakończeniu często występuje efekt jojo.

Dieta doktora Haya nie poleca z kolei łączenia grup pokarmowych, szczególnie białka z węglowodanami. Powinno upłynąć kilka godzin między spożyciem jednego i drugiego. Dieta ta namawia też do spożywania większej ilości posiłków, nawet do pięciu, ale w mniejszej ilości i bazować na warzywach i owocach. Z diety należy wykreślić kawę, alkohol, cukier, sól, potrawy smażone.

Dieta 1000 kalorii, jak sama nazwa wskazuje, zaleca dzienne spożywanie nie większej ilości niż 1000 kalorii. Według tej diety powinniśmy spożywać dużo warzyw, owoców, chudego mięsa, zbóż i kasz w ramach pięciu posiłków i  pić jak najwięcej wody.

Dieta śródziemnomorska jest jedną z najzdrowszych. Sięga głównie po węglowodany. W ramach diety należy spożywać dużą ilość warzyw, owoców, zbóż, natomiast ograniczyć ilości spożywanego mięsa i jajek oraz tłuszczy.

Przy wyborze najlepszej diety dla siebie należy sugerować się tendencjami chorobowymi naszego organizmu, tak, by dieta nam pomogła, zamiast zaszkodzić. Powinniśmy też wziąć pod uwagę taką dietę, która po jej zakończeniu pozostawi nam dobre nawyki żywieniowe, zamiast stanowić jedynie rodzaj głodówki, po której wracamy do dawnego niekorzystnego trybu odzywania się.

Stosujecie jakąś dietę? Jesteście zadowolone z efektów?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

Polecamy

Jakie są zioła na zaparcia?

Jakie są zioła na zaparcia?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Alkohol a dieta - informacje

Alkohol a dieta - informacje

Joanna Rayzacher