Mak polny – właściwości lecznicze, zastosowanie

Dieta    
ocena

Mak polny trzeba umieć odróżnić od maku lekarskiego. Oba gatunki zawierają alkaloidy, ale źródłem substancji o działaniu przeciwbólowym i narkotycznym jest mak lekarski, z kolei mak polny to cenna roślina lecznicza, z której właściwości mogą korzystać nawet malutkie dzieci.

Mak polny – właściwości lecznicze, zastosowanie

sxc.hu

Mak polny to jeden z najpiękniejszych pospolitych chwastów występujący na nieużytkach lub polach. Surowcem leczniczym są czerwone płatki kwiatu – tylko one nie zawierają substancji o działaniu narkotycznym. Płatki zbiera się zaraz po rozkwitnięciu kwiatu – koniecznie przed zawiązaniem się makówki. Zbiór przeprowadza się bardzo delikatnie, uważając, by płatków nie uszkodzić ani nie pognieść. Surowiec najlepiej układać w przewiewnym koszyczku z wikliny, a potem suszyć w stanie rozłożonym w ciemnym, dobrze przewiewnym miejscu. Prawidłowo wysuszone płatki mają kolor ciemnoróżowofioletowy. Po wysuszeniu płatki można pokruszyć lub zmielić.

Mak stosuje się:
- w leczeniu suchego kaszlu i chrypki
- jako łagodny środek ułatwiający zasypianie i zmniejszający zdenerwowanie
- w przypadku utrudnionego odkrztuszania podczas zakażeń dróg oddechowych
- do przemywań i okładów w przypadku podrażnień oczu
- do płukania jamy ustnej przy stanach zapalnych śluzówki
- do likwidacji zapaleń skórnych i infekcji dotykających okolice intymne.

jak leczyć makiemphotoxpress.com

Za lecznicze właściwości maku odpowiadają zawarte w roślinie:
- alkaloidy z grupy papawerubiny – w tym readyna, która pomimo tego, że występuje w maku w niewielkich ilościach, jest jednym z najważniejszych związków leczniczych zawartych w roślinie;
- alkaloidy izocholinowe
- antocyjany – to one nadają piękną żywoczerwoną barwę płatkom
- śluzy – jest ich ok. 10%; dzięki tym związkom mak stosowany jest w leczeniu suchego kaszlu i chrypki oraz w likwidacji zapaleń górnych dróg oddechowych;
- sole mineralne
- kwasy organiczne.

Ze względu na łagodne działanie mak polny stosuje się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba subtelnego wpływu na organizm. Roślina dobrze sprawdza się szczególnie w leczeniu zakażeń i zapaleń górnych oddechowych u dzieci – również tych małych, oraz w łagodzeniu nadmiernego pobudzenia przed snem. Należy jednak opamiętać, że choć jest to łagodnie działający środek, jego dawkowanie powinno być ustalone z lekarzem.

Mak polny stosuje się w postaci naparów i odwarów lub wodno-alkoholowych wyciągów – używa się ich wewnętrznie (uważając, by nie dopuścić do przedawkowania) lub zewnętrznie - jako składnik preparatów kosmetycznych (kremów, lotionów, toników) lub leczniczych okładów czy płukanek.

Stosowaliście kiedyś mak polny? W jakich dolegliwościach Wam pomógł?

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Jakie są zioła na zaparcia?

Jakie są zioła na zaparcia?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Alkohol a dieta - informacje

Alkohol a dieta - informacje

Joanna Rayzacher