Mirra – właściwości, zastosowanie

Dieta    
ocena

Mirra to silnie aromatyczny, wysuszony sok żywiczny – pozyskiwany głównie z balsamowca mirry (Commiphora myrrha) oraz pokrewnych mu gatunków. Ten bursztynowy pożytek przez wieki był uznawany za wonne panaceum, które działa na ciało i duszę. Współczesne badania potwierdzają niezwykłe, uniwersalne wręcz właściwości mirry.

Mirra – właściwości, zastosowanie

photoxpress.com

Mirra jest gumożywicą: zawiera związki charakterystyczne dla żywic a dodatkowo jeszcze składniki typowe dla gum roślinnych. Bogaty skład chemiczny stanowi o jej wyjątkowej użyteczności.

Mirra wykazuje działanie:
- ogólnie odkażające oraz przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne – od wieków stosowano ją do odkażania skóry, skaleczeń, do likwidacji czyraków, ropni i trądziku. Wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu grzybic – szczególnie tych, które dotykają kobiece narządy płciowe lub stopy. Likwiduje drobnoustroje wywołujące zakażenia dróg oddechowych, wspomaga leczenie kaszlu i astmy.
przeciwzapalne – doskonale nadaje się do leczenia stanów zapalnych wywołanych przez drobnoustroje, bądź spowodowanych czynnikami mechanicznymi.
- kojące, gojące i regenerujące  – owania różnego rodzaju wyprysków i wykwitów skórnych. Przyspiesza gojenie się ran i uszkodzeń, poprawia wygląd skóry, wspomaga walkę ze zmarszczkami i wiotczeniem skóry.
- normalizujące na gruczoły łojowe – skóra pielęgnowana olejkiem z mirry zyskuje zdrowy, jędrny wygląd, jest pachnąca i świeża. Mirra znosi silny, przykry zapach potu.
- obkurczające – tak działa na naczynia krwionośne, pory skóry i gruczoły łojowe. Hamuje wydzielanie potu, ułatwia tamowanie krwawień, leczy hemoroidy.
- przeciwbólowe – właściwość tę wykorzystywano już ponad 2000 lat temu. Mirrę mieszano z winem i podawano cierpiącej osobie. Prowadzone obecnie badania potwierdzają przeciwbólowe działanie mirry.
- obniżające poziom cholesterolu we krwi.
- przeciwnowotworowe – to zasługa zawartych w mirze związków seskwiterpenowych.
- pobudzające – tak działa na układ pokarmowy: ułatwia i zwiększa wydzielanie soków trawiennych.
- pielęgnacyjne – normalizuje stan skóry, regeneruje ją, upiększa, ujędrnia i odkaża.
- przeciwdepresyjne i odprężające – olejek z mirry to idealny składnik kadzidełek likwidujących stres. Przy okazji odświeża i odkaża powietrze w pomieszczeniu.

Mirrę stosuje  się przy schorzeniach dróg oddechowych, rodnych, w chorobach i stanach zapalnych  skóry oraz śluzówki jamy ustnej, przy uporczywym kaszlu (bronchit), zakażeniach dróg oddechowych, astmie, w leczeniu stanów rozchwiania równowagi psychicznej, przemęczeniu, depresji i w likwidacji stresu. Mirrę można znaleźć w perfumach oraz w kosmetykach (kremy, maseczki, lotiony, szampony). W postaci wodno-akoholowego wyciągu jest składnikiem leków, nalewek, mieszanin ziołowych.

Mirra jest też składnikiem past do zębów – wykorzystuje się jej znaczenie przeciwzapalne, odkażające, przeciwbólowe i zmniejszające krwawienia z dziąseł.

Stosowaliście kiedyś mirrę w celach leczniczych? W jakich dolegliwościach Wam pomogła?

OCENA
4.82
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =

Jakie są męskie perfumy z mirrą ?

~ Artur / 2016-11-04 14:14:11
oceń komentarz: (0) (0)

Polecamy

Jakie są zioła na zaparcia?

Jakie są zioła na zaparcia?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Alkohol a dieta - informacje

Alkohol a dieta - informacje

Joanna Rayzacher