Na co pomaga len mielony?

Dieta    
ocena

Len mielony ma szereg właściwości prozdrowotnych i powinien być stałym składnikiem codziennej diety każdego z nas.

Na co pomaga len mielony?

www.freeimages.com

Len mielony zalecany jest przede wszystkim przy dolegliwościach związanych z układem trawiennym, np. przy zaparciach, wrzodach żołądka czy wrzodach dwunastnicy. Jest również bogatym źródłem kwasów omega-3, które zwalczają stany zapalne.

Len zapobiega nadmiernemu wydzielaniu soku żołądkowego (nadkwasocie). Dzięki wysokiej zawartości błonnika pokarmowego wspomaga prawidłową pracę jelit. Ponieważ pęcznieje w żołądku, daje uczucie sytości, stąd zalecany jest osobom, które mają problem z nadwagą bądź otyłością. Jest lekkostrawny.

Len mielony powinny wprowadzić do swojej diety osoby borykające się z chorobami dróg oddechowych oraz dróg moczowych. Pomaga on również na dolegliwości reumatyczne. Jest także naturalnym antyoksydantem i zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne m.in. za powstawanie nowotworów oraz starzenie się skóry.

Ponadto len zawiera fitoestrogeny, czyli substancje roślinne, które swoją budową przypominają żeńskie hormony. Z tego względu powinien być stałym składnikiem diety kobiet w okresie menopauzy. Len wpływa także pozytywnie na kondycję skóry, włosów i paznokci.

Len mielony ma neutralny smak. Możesz posypać nim kanapki, dodać go do jogurtu, do chleba i wypieków domowej roboty, do zupy czy sosów. Możesz również przygotować wywar (1 łyżeczka lnu na szklankę wody) i pić przed posiłkami. W żadnym z wymienionych sposobów nie straci on swoich prozdrowotnych właściwości.

Czy len mielony ma już stałe miejsce w Twoim jadłospisie?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =

Polecamy

Jakie są zioła na zaparcia?

Jakie są zioła na zaparcia?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Alkohol a dieta - informacje

Alkohol a dieta - informacje

Joanna Rayzacher