Siarka - zastosowanie, właściwości, działanie

Dieta    
ocena

Choć siarka kojarzy nam się z niemetalem o żółtej barwie, to nie wszyscy z nas zdają sobie sprawę, że obecna jest ona w każdej komórce organizmu człowieka. Atomy siarki wchodzą między innymi w skład aminokwasów siarkowych, które są elementem budulcowym białek. Ponadto umożliwia ona tworzenie wielu połączeń między związkami wchodzącymi w skład organizmu, bierze udział w przebiegu reakcji metabolicznych, obecna jest w cząsteczkach witamin.

Siarka - zastosowanie, właściwości, działanie

photoxpress.com

Prawidłowo zbilansowana dieta dostarcza nam tego makroelementu i zapobiega ewentualnym jego niedoborom. Spośród produktów spożywczych najlepszym źródłem siarki jest nabiał – mleko, jogurty, kefiry, ser biały oraz jaja, czerwone mięso, ryby i drób. Ponadto znajduje się ona w nieco mniejszej ilości w wielu warzywach, owocach, nasionach i przyprawach.

Choć siarka występuje w wielu pokarmach, czasami może dojść do jej niedoboru. W przebiegu pewnych schorzeń odnotowano zmniejszoną ilość siarki w organizmie i zauważono, że suplementacja tego makroelementu korzystnie wpływa na stan zdrowia pacjenta.

Kiedy możemy myśleć o niedoborze siarki? Zwykle są to objawy związane ze skórą i jej wytworami. Skóra przybiera ziemisty kolor, staje się blada, włosy tracą swoją miękkość, wydają się być sztywne i twarde, a paznokcie łamią się. Niedobór tego makroelementu może przyczyniać się do obniżenia nastroju, łatwiej irytujemy się, odczuwamy niepokój. Dołączyć się także mogą dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego. Stosowanie właściwej diety oraz przyjmowanie preparatów witaminowych bogatych w makro- i mikroelementy może przynieść znaczną poprawę. Trzeba jednak pamiętać, że objawy niedoboru są mało specyficzne i charakterystyczne, co oznacza, że mogą być oznaką innych poważniejszych chorób. Warto, zatem zawsze najpierw zgłosić się na wizytę do lekarza.

Od lat znane są miejscowości sanatoryjne takie jak Busko Zdrój, Solec Zdrój, Krzeszowice, Zakopane i wiele innych, w których znajdują się zasoby wód mineralnych bogatych w siarkę. Wody siarczkowe korzystnie wpływają na choroby układu ruchu, zarówno te reumatologiczne, związane z zaburzeniami stawów, jak i wspomagają terapię i rehabilitację pacjentów po różnorakich urazach kostno-stawowych. Poprawiają samopoczucie osób leczących się z powodu schorzeń układu pokarmowego i oddechowego. Są wykorzystywane przy leczeniu różnych zatruć, wpływają na polepszenie metabolizmu glukozy i tłuszczów. Również osoby, które leczą się z powodu schorzeń układu nerwowego doceniają dobroczynne działanie tych wód mineralnych. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest aktualnie wiele suplementów diety, które można stosować jako dodatkowe środki stosowane w terapii powyższych chorób.

Preparaty siarki poleca się również osobom, które mają problemy ze skórą, wypadają im włosy, gdyż opóźnia ona starzenie skóry, przyspiesza jej regenerację i odbudowę. Zmniejsza także nadmierne wydzielanie łoju. Ma ona właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Warto dodać, że na przestrzeni czasu jednym z lepszych preparatów stosowanych do leczenia świerzbu skóry jest maść siarkowa. Wiadomo, że siarka ma mniej nasilone, ale podobne działania antyoksydacyjne jak selen, witamina A czy E. Przypisuje się jej, zatem współudział w walce z wolnymi rodnikami, dzięki temu dodaje ona witalności i energii organizmowi oraz opóźnia zachodzące w nim procesy starzenia się.

Mieliście okazję przekonać się o dobroczynnym działaniu siarki? Jeśli tak, podzielcie się swoimi doświadczeniami!

OCENA
3.20
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =

Polecamy

Jakie są zioła na zaparcia?

Jakie są zioła na zaparcia?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Alkohol a dieta - informacje

Alkohol a dieta - informacje

Joanna Rayzacher