Zdrowe odchudzanie

Dieta    
ocena

Otyłość zaliczana jest do chorób XXI wieku. Stanowi ona duże obciążenie dla organizmu oraz powoduje dyskomfort psychiczny, a nawet depresję. Jak radzić sobie z nadwagą w bezpieczny sposób?

Zdrowe odchudzanie

photoxpress.com

Istnieje wiele metod odchudzania. Jedne dają szybki, lecz krótkotrwały efekt, inne - mimo znakomitych rekomendacji - odchudzają jedynie nasz portfel. Jeśli kolejna dieta cud przyniosła gorzkie rozczarowanie, może wreszcie warto skorzystać ze sprawdzonych i bezpiecznych zasad zdrowego odchudzania?

Akceptuj siebie takim, jakim jesteś!

odchudzaniesxc.hu

Bez względu na to, jak dużą mamy nadwagę, na każdym etapie odchudzania powinniśmy akceptować nasze ciało. Decydując się na zrzucenie kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu kilogramów powinniśmy mieć świadomość, że robimy to dla siebie i z miłości do swojego ciała. Szczupłe ciało jest lżejsze, bardziej zwinne i pełne energii. To doskonałe uczucie, kiedy bez zadyszki możemy podbiec do autobusu, pobawić się z dziećmi lub uprawiać sport, który przynosi nam dużo radości.

Czym jest zdrowe odchudzanie?

Pytanie to zadaje sobie zbyt mało osób przebywających na różnych dietach. Chcąc zgubić zbędne kilogramy, nie zastanawiamy się nad tym jak zrobić to w łagodny sposób, aby nie forsować organizmu. Zazwyczaj chcemy wiedzieć jak schudnąć szybko i najlepiej bez wysiłku oraz konieczności głodzenia się.

Bezpieczne i zdrowe odchudzanie polega na dobraniu odpowiedniej diety, która nie wyjałowi naszego organizmu, lecz pobudzi metabolizm i zintensyfikuje procesy spalania tkanki tłuszczowej. Jeśli cierpimy na otyłość, wskazana jest konsultacja z dietetykiem, który zaproponuje nam odpowiednią i bezpieczną dla naszego organizmu dietę.

Zdrowa dieta powinna być bogata w owoce i warzywa. Warto zastąpić czerwone mięso białym, jadać dużo ryb oraz ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów. Białe pieczywo należy zastąpić razowym lub dietetycznym. Możemy także zmienić sposób przygotowania posiłków – zrezygnować z potraw smażonych, zwłaszcza w głębokim tłuszczu. Dania z piekarnika, specjalnego parowaru, a nawet z grilla są zdrowsze i nieprzesiąknięte tłuszczem. Warto także zacząć gotować warzywa na parze – są one smaczne i przede wszystkim zdrowe, ponieważ woda nie wypłukuje wartościowych składników. Oczywiście, nie trzeba dodawać, że w trakcie odchudzania powinniśmy zrezygnować z wszelkiego rodzaju słodyczy, chipsów, sosów oraz stołowania się w restauracjach fast food.

Dieta stanowi także pewien rodzaj detoksykacji organizmu. Aby zintensyfikować wydzielanie toksyn z organizmu, należy codziennie wypijać przynajmniej 1 l  czystej, niegazowanej wody. Zwyczaj ten ma zbawienny wpływ na cały organizm. Wiadomo, że picie kawy, czy nawet herbaty wysusza organizm, jeśli jesteśmy pasjonatami gorących napojów z teiną, powinniśmy wykształcić w sobie nawyk picia wody, która przywraca nam energię i doskonałe samopoczucie.

Ruch to zdrowie!

Nie jest możliwe osiągnięcie wymiernych rezultatów bez ustalenia jednocześnie planu treningowego, który konsekwentnie będzie realizowany. Dieta w połączeniu z regularną aktywnością ruchową daje zaskakujące efekty.

sposoby na odchudzaniesxc.hu


Warto zacząć od wyznaczenia sobie celu. Możemy założyć, że po miesiącu codziennego treningu pewien dystans. Zaczynajmy stopniowo, aby nie forsować mięśni. Rozsądny trening wymaga zarówno konsekwencji jak i cierpliwości. Czas przypomnieć sobie, do czego służą nogi! Jeśli chcemy zrobić małe zakupy, idźmy na piechotę. Zamiast jechać trzy przystanki autobusem lub tramwajem, pokonajmy ten dystans urządzając energiczny spacer. Wybierzmy schody zamiast windy. Nawet takie małe zmiany na rzecz aktywności fizycznej, przyczynią się do wzrostu kondycji i poprawy naszej sylwetki. Każdego dnia zwiększajmy dystans, który pokonujemy pieszo.

Gdy poczujemy wzrost kondycji, warto zintensyfikować naszą gimnastykę. Wskazane jest zapisanie się na zajęcia ruchowe. Jeśli nie przepadamy za aerobikiem lub czujemy, że jest dla nas za wcześnie na tak intensywny trening, wybierzmy coś łagodniejszego. Dla początkujących doskonała jest joga, zajęcia pilates lub taniec, który oprócz świetnego wpływu na naszą kondycję jest niezwykle satysfakcjonujący.

Ostrożnie z farmakologicznymi eksperymentami!

Suplementy diety, wspomagające proces odchudzania często są bardzo korzystnym rozwiązaniem. Powinniśmy jednak zachować dużą dozę ostrożności nabywając farmakologiczne preparaty. Jeśli cierpimy na jakieś schorzenia, niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który doradzi nam, jakie suplementy diety są dla nas odpowiednie. Nie sięgajmy po kilka środków jednocześnie, czytajmy ulotki oraz bezwzględnie przestrzegajmy zalecane dawkowanie.

Na aukcjach internetowych, często można znaleźć silne środki odchudzające. Nie wszystkie są legalne. Zdarza się, że sprzedawane są także preparaty na bazie amfetaminy. Leki pochodzące z niewiadomego źródła mogą być bardzo niebezpieczne. Co więcej, często nie dają żadnych rezultatów. Wszelkie farmakologiczne środki odchudzające powinniśmy kupować w aptece, najlepiej po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Odchudzanie to proces dla wytrwałych. Po szybkie metody nie sięgają desperaci, lecz osoby leniwe, które nie są wystarczająco zdeterminowane, aby cierpliwie i konsekwentnie wytrwać w diecie i programie treningowym. Jeśli zależy ci na tym, aby odchudzać się z głową, stosuj się do złotych zasad bezpiecznego odchudzania.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
2.71
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =

Polecamy

Jakie są zioła na zaparcia?

Jakie są zioła na zaparcia?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Alkohol a dieta - informacje

Alkohol a dieta - informacje

Joanna Rayzacher