Płonące drinki - przepisy

Drinki    
ocena

Płonące drinki są bardzo efektowne. Do takich drinków wykorzystywanych jest kilka popularnych alkoholi, a samo ich zrobienie nie jest trudne. Problemem często okazuje się jednak wypicie lub podpalenie takiego drinka. Lepiej zostawić je zatem barmanowi, który zna się na rzeczy. W końcu nie chodzi o to, by się poparzyć.

Płonące drinki - przepisy

sxc.hu

Płonące drinki zazwyczaj zawierają krupnik, absynt, likier cointreau, sambukę, rzadziej tequilę czy spirytus. Przy podpalaniu drinków należy pamiętać, że palą się opary alkoholu, a nie sam alkohol. Najczęściej podpalane są shoty.

Znanym płonącym shotem jest Electric Banana. Składa się on z:

- 25 ml likieru bananowego,
- 25 ml tequili.

Do kieliszka należy wlać likier, a następnie – po łyżeczce – tequilę uważając, by składniki się nie wymieszały. Na górze musi być tequila. To jej opary podpalamy.

Innym płonącym shotem jest Safe Sex. Jego składnikami są:

- 15 ml Baileysa,
- 15 ml likieru truskawkowego,
- 15 ml cointreau.

Składniki musimy wlać do kieliszka tak, by się nie zmieszały: najpierw Baileys, potem likier truskawkowy, na końcu likier ze skórek pomarańczy. Podpalamy opary cointreau.

Typowe płonące shoty, takie jak te opisane powyżej, można pić na dwa sposoby. Pierwszy sposób jest dla odważnych, drugi – dla tych nieco mniej. Pierwszy sposób polega na wypiciu drinka tak, jak pijemy normalnego shota. Bardzo łatwo można się wtedy poparzyć. Chodzi o takie przechylenie kieliszka i włożenie płomienia do ust, by momentalnie odciąć dopływ powietrza. Drugim sposobem – spokojniejszym – jest picie płonącego shota przez słomkę, od dna.

Poza zwykłymi shotami, które po prostu podpalamy, istnieje dużo płonących drinków, którym towarzyszy cały rytuał picia. Do takich drinków należy Lamborghini Flagrante lub Chrzest Ognia, na który składa się tak naprawdę jedynie 50 ml Krupniku, a za cały efekt odpowiada sposób podania. Przy wielu podpalanych drinkach bardzo ważnym – dodatkowym – krokiem jest wciągnięcie oparów przez słomkę, przed lub po wypiciu alkoholu. O takie drinki najlepiej jednak zapytać barmana w lokalu i nie próbować robić ich samodzielnie w domu.

Czy znacie inne przepisy na płonące drinki? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
3.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Polecamy