Objawy podobne do tych, jakie pojawiają się w przypadku anginy, mogą być symptomem innego rodzaju infekcji czy choroby. Ból gardła może być spowodowany niekoniecznie bakteriami, jak dzieje się to zazwyczaj w przypadku anginy, ale działaniem wirusa. Wówczas leczenie przebiega zupełnie inaczej.

Bóle gardła, przeziębienie, gorączka są dość powszechnymi problemami. Czasem trudno postawić jednoznaczną diagnozę, szczególnie na początku choroby. W przypadku zachorowania o podłożu wirusowym leczenie przebiega objawowo, czyli koncentruje się na tym, by pacjentowi ułatwić zmaganie się z chorobą i sprawić, aby poczuł się lepiej. Tak dzieje się na przykład w przypadku mononukleozy.

Kiedy mamy do czynienia z chorobą o podłożu bakteryjnym, koniecznie trzeba podać leki i to jak najszybciej. Zazwyczaj pacjentowi przepisuje się wówczas antybiotyki. Szybka reakcja jest ważna, aby zapobiec ewentualnym powikłaniom, które mogą się pojawić po przebyciu anginy. Dzieje się tak dlatego, ze bakterie są o dużo groźniejsze dla naszego organizmu, mogą się uodpornić na działanie leków, powodując tym samym dalsze komplikacje.

Angina, której źródłem jest pojawienie się bakterii w organizmie, przebiega gwałtowniej niż wirusowe zapalenie gardła. Towarzyszy jej obrzęk i ból gardła, wysoka gorączka, która może nawet przekroczyć 40oC, wyczerpanie organizmu oraz ból głowy.

U dzieci angina może przebiegać inaczej, w zależności od ich wieku. Zazwyczaj pierwszym objawem jest ból gardła, choć nie zawsze, ponieważ u młodszych dzieci może objawić się bólem brzucha i wymiotami.

Występowanie anginy u dzieci wiąże się z powiększeniem migdałków. Dzieci odczuwają ból podczas jedzenia, problemów dostarcza im połykanie. Mogą też cierpieć z powodu bólu kości i stawów. Dzieci chorujące na anginę będą też tracić apetyt i odczuwać duże zmęczenie.

Poza leczeniem antybiotykami, które zostaną odpowiednio dobrane w zależności od stadium choroby, zaleca się dużą ilość snu i odpoczynku, aby organizm mógł się szybko zregenerować po walce z chorobą.

Nigdy nie należy lekceważyć pierwszych objawów anginy. Zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci, może ona prowadzić do poważnych powikłań, dlatego lepiej udać się do lekarza, kiedy tylko zauważymy u swojego dziecka któryś z symptomów anginy.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here