Apteczka dla dziecka

Dziecko    
ocena

W każdym domu powinna znaleźć się apteczka. Oczywiście, nie ma potrzeby gromadzenia leków na zapas. Jest mało prawdopodobne, że wszystkie zostaną wykorzystane, a przeterminowanych nie wolno używać. Warto jednak, szczególnie jeśli mamy w domu małe dziecko, żeby znalazły się w niej przynajmniej podstawowe medykamenty.

Apteczka dla dziecka

sxc.hu

Apteczka powinna z pewnością zawierać leki obniżające gorączkę. Bardzo wysoka temperatura pojawia się u dzieci zazwyczaj nagle, nierzadko zaskakując rodziców. Apteczka musi więc zawierać termometr. Zazwyczaj używanymi termometrami są te do badania w odbycie oraz za uchem. Niestety dość często gorączka pojawia się w nocy, gdy niemal wszystkie apteki są już zamknięte. Wysoką temperaturę trzeba zawsze obniżyć, aby nie wzrosła jeszcze bardziej i nie wyrządziła w organizmie malucha szkód. Trzeba wziąć pod uwagę, że dziecko może nie chcieć przyjąć leku w syropie. Próby podawania preparatu strzykawką niewiele dadzą, jeśli brzdąc zaciśnie usta lub wypluje podaną zawartość. Na taką okoliczność dobrze jest mieć lek również w postaci czopka (pod warunkiem, że dziecko nie ma biegunki). Czopki zazwyczaj działają szybciej, ale należy przechowywać je w lodówce. Leki obniżające gorączkę, pochodzą z dwóch grup. Z tych zawierających paracetamol (na przykład Paracetamol, Panadol) lub ibuprofen (na przykład Ibum, Nurofen).

W apteczce powinny znaleźć się ponadto środki na katar. Dla małych dzieci trzeba zakupić specjalny aspirator, umożliwiający usunięcie zalegającej wydzieliny. Wcześniej należy wpuścić do noska kilka kropel soli fizjologicznej lub psiknąć wodę morską w sprayu. Można zaopatrzyć się w krople do nosa, ale ich stosowanie przez ponad trzy dni może wyrządzić szkody. Świetnie działa maść majerankowa, którą należy rozprowadzić pod noskiem dziecka. Sprawdzi się szczególnie u maluszków nie potrafiących wydmuchiwać wydzieliny. Do nawilżania można zastosować specjalne kropelki do nosa w sprayu, na przykład Nasivin.

Warto, aby w apteczce znalazły się też syropy na kaszel, preparaty w sprayu na bolące gardło, a na biegunki – Smecta w saszetkach. Oczywiście, jak każda apteczka, ta dla dzieci powinna zawierać środki opatrunkowe na wypadek skaleczeń, między innymi wodę utlenioną, jałowe gaziki, plastry i bandaże.

UWAGA!

Należy pamiętać o przeglądaniu dat ważności na opakowaniach i wycofywaniu leków przeterminowanych. Apteczka zawsze musi znajdować się poza zasięgiem dzieci.

Dodalibyście coś do tej listy? Co NA PEWNO musi się znaleźć w Waszej "dziecięcej apteczce"? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =

Polecamy

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Sabina Maćkowicz

ADHD u dzieci

ADHD u dzieci

Katarzyna Matczuk

Angina u dzieci - objawy

Angina u dzieci - objawy

Łukasz Janecki