Błędy w karmieniu niemowląt

Dziecko    
ocena

Mamy zazwyczaj starają się przestrzegać zaleceń ze schematów żywienia niemowlaka. Przygotowują dziennie pięć posiłków dla malucha, pilnują ilości zjadanego pokarmu i wypijanych płynów. Starają się, aby posiłki były urozmaicone. Niestety zdarza im się nieświadomie popełniać dość poważne błędy w karmieniu.

Błędy w karmieniu niemowląt

photoxpress.com

Jednym z błędów jest brak organizacji i rozplanowania pór posiłków oraz ich ilości. Jeśli maluch jest karmiony wyłącznie piersią na żądanie, trudno przewidzieć, kiedy znowu będzie chciał jeść. W takiej sytuacji rozplanowanie godzinowego posiłku nie ma za bardzo sensu. Jednak wraz z rozszerzaniem diety, warto jest przestrzegać stałych pór posiłków. Jest to jeden z ważnych elementów dnia, a dziecko wiedząc, że niedługo zje obiad lub kolację, będzie spokojniejsze. Jedzenie o stałych porach pozwoli też przeanalizować ilości zjadanych potraw i nie będzie miejsca na dojadanie. Błędem jest przekarmianie niemowląt, niektóre jedzą nawet kilkanaście razy dziennie! To prosta droga do otyłości.

- Niektóre mamy narzekają, że ich dziecko nie chce jeść o stałych porach lub nie jest wtedy głodne. Zazwyczaj okazuje się, że maluch dojada między posiłkami, a podczas głównych nie odczuwa głodu.

- Złudne jest również podawanie soków do picia. Wiele niemowląt wypija więcej soku dziennie niż przewidują to normy żywieniowe. Trzeba pamiętać, że soki, zwłaszcza przecierowe, są sycące i skutecznie oszukują poczucie głodu. Zdecydowanie lepsza do picia jest woda niegazowana, a sok w ramach podwieczorku. Niestety przy tej okazji również pojawia się kolejny błąd – dosładzanie wody glukozą. W ten sposób uczymy słodkich smaków i może się okazać, ze maluch nie wypije już samej wody.

- Liczne nieprawidłowości można odnotować w gotowaniu obiadów. Zakłada się, że posiłki z własnej kuchni są najzdrowsze. Tymczasem nierzadko okazuje się, że obiady są niepełnowartościowe. Otóż do zup należy dodawać dobrej jakości tłuszcze (masło lub oliwę z oliwek) oraz jajko, np. co drugi dzień.

- Niezbędne jest również mięso. Ważne jest nieopóźnianie  momentu wprowadzenia mięsa do jadłospisu. Trzeba pamiętać, aby gotując warzywa, wrzucać je do wrzątku, zachowają wtedy więcej witamin.

- Odpowiednio wcześnie należy również zmieniać konsystencję obiadu. Dziecko 8-miesięczne nie wymaga jedzenia posiłków w formie papki. Warzywa można stopniowo rozgniatać widelcem, a mięso drobno siekać.

A Wasze maluchy mają apetyt czy wprost przeciwnie? Macie jakieś złote rady dla mam niejadków? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =

Teraz stosuję kurkumę i olej z oliwek więc nie ma już takich problemów z zaparciami,przedtem co jakiś czas podawałam dziecku na zaparcia dicopeg junior.

~ dobramama / 2015-08-30 13:02:38
oceń komentarz: (0) (0)

Polecamy

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Sabina Maćkowicz

Zabawki dla niemowlaka

Zabawki dla niemowlaka

Katarzyna Matczuk

ADHD u dzieci

ADHD u dzieci

Katarzyna Matczuk

Angina u dzieci - objawy

Angina u dzieci - objawy

Łukasz Janecki