Dziecko Błędy w karmieniu niemowląt

Błędy w karmieniu niemowląt

-

Jednym z błędów jest brak organizacji i rozplanowania pór posiłków oraz ich ilości. Jeśli maluch jest karmiony wyłącznie piersią na żądanie, trudno przewidzieć, kiedy znowu będzie chciał jeść. W takiej sytuacji rozplanowanie godzinowego posiłku nie ma za bardzo sensu. Jednak wraz z rozszerzaniem diety, warto jest przestrzegać stałych pór posiłków. Jest to jeden z ważnych elementów dnia, a dziecko wiedząc, że niedługo zje obiad lub kolację, będzie spokojniejsze. Jedzenie o stałych porach pozwoli też przeanalizować ilości zjadanych potraw i nie będzie miejsca na dojadanie. Błędem jest przekarmianie niemowląt, niektóre jedzą nawet kilkanaście razy dziennie! To prosta droga do otyłości.

– Niektóre mamy narzekają, że ich dziecko nie chce jeść o stałych porach lub nie jest wtedy głodne. Zazwyczaj okazuje się, że maluch dojada między posiłkami, a podczas głównych nie odczuwa głodu.

– Złudne jest również podawanie soków do picia. Wiele niemowląt wypija więcej soku dziennie niż przewidują to normy żywieniowe. Trzeba pamiętać, że soki, zwłaszcza przecierowe, są sycące i skutecznie oszukują poczucie głodu. Zdecydowanie lepsza do picia jest woda niegazowana, a sok w ramach podwieczorku. Niestety przy tej okazji również pojawia się kolejny błąd – dosładzanie wody glukozą. W ten sposób uczymy słodkich smaków i może się okazać, ze maluch nie wypije już samej wody.

– Liczne nieprawidłowości można odnotować w gotowaniu obiadów. Zakłada się, że posiłki z własnej kuchni są najzdrowsze. Tymczasem nierzadko okazuje się, że obiady są niepełnowartościowe. Otóż do zup należy dodawać dobrej jakości tłuszcze (masło lub oliwę z oliwek) oraz jajko, np. co drugi dzień.

– Niezbędne jest również mięso. Ważne jest nieopóźnianie momentu wprowadzenia mięsa do jadłospisu. Trzeba pamiętać, aby gotując warzywa, wrzucać je do wrzątku, zachowają wtedy więcej witamin.

– Odpowiednio wcześnie należy również zmieniać konsystencję obiadu. Dziecko 8-miesięczne nie wymaga jedzenia posiłków w formie papki. Warzywa można stopniowo rozgniatać widelcem, a mięso drobno siekać.

A Wasze maluchy mają apetyt czy wprost przeciwnie? Macie jakieś złote rady dla mam niejadków? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

1 KOMENTARZ

  1. Teraz stosuję kurkumę i olej z oliwek więc nie ma już takich problemów z zaparciami,przedtem co jakiś czas podawałam dziecku na zaparcia dicopeg junior.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak dodać stronę do wyszukiwarki?

Po stworzeniu strony warto zadbać o to, by była ona indeksowana przez wyszukiwarki, ponieważ wyszukiwarki generują dużą część odwiedzin.

Szkolenia e-learningowe – wady i zalety, czy warto?

W dobie internetu e-szkolenia stają się coraz bardziej popularną formą zdobywania i przekazywania wiedzy. Przybywa platform czy stron internetowych, które udostępniają narzędzia mające na celu ułatwienie nauki przy jednoczesnej dbałości o jakość tego procesu. Zanim zdecydujemy na taki sposób uczenia się należy rozważyć za i przeciw tej metody, uwzględniając swoją sytuacją zawodową czy osobistą. Na pytanie postawione w tytule tego tekstu każdy powinien odpowiedzieć sam. Jest to możliwe, dzięki zastanowiemu się nad własnymi predyspozycjami czy preferowanym stylem uczenia się.

Zobacz też

Muffinki Nigelli – przepis

Przepisy Nigelli znane są chyba na całym świecie. Specjalizuje się ona nie tylko w przygotowywaniu dań obiadowych czy sałatek, ale także słodkich wypieków. Jednym z jej popisowych numerów są słodkie i aromatyczne muffinki, które powinny zagościć na stole każdego łasucha.

Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju?

Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną chęcią jedzenia. Tymczasem niektóre panie uskarżają się na brak apetytu...

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Może Cię zainteresuje: