Co potrafi czterolatek?

Dziecko    
ocena

Po miłym i spokojnym dziecku trzyletnim przychodzi pora na osiągnięcie czterech lat. Powszechnie mówi się o buncie czterolatka, z czym rzeczywiście mamy często do czynienia. Poniższe cechy charakteryzujące szkraba w tym wieku są umowne. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie.

Co potrafi czterolatek?

photoxpress.com

Rozwój nastąpił we wszystkich dziedzinach. Co więc powinien umieć czterolatek?

Maluch zrozumiale się komunikuje. Zna wiele słów, kilka kolorów, zadaje wiele pytań, dużo więcej też rozumie. Umie liczyć do czterech, podejmuje próby pisania swojego imienia. Czas koncentracji w zajmowaniu się jedną rzeczą wydłuża się. Dziecku towarzyszy duża ciekawość w poznawaniu świata i eksperymentowaniu.

Ważne miejsce zajmują prace plastyczne: malowanie farbami, rysowanie i klejenie. Rysunki są coraz bardziej kształtne. Dziecko zdobywa umiejętność samodzielnego posługiwania się nożyczkami. Opiekunowie powinni pamiętać o chwaleniu szkraba i motywowaniu go.

Nowości pojawiają się w rozwoju fizycznym. Przy stole dziecko potrafi posługiwać się nożem i widelcem. Niemal żadnej pomocy nie wymagają samodzielne przeprowadzane czynności pielęgnacyjne (korzystanie z toalety, mycie się, szczotkowanie zębów) oraz ubieranie i rozbieranie się. Ulubionymi zabawami jest układanie puzzli oraz klocków.

Maluch chętnie wybiera się na wspólne spacery, zwłaszcza połączone z jazdą na rowerku. Rozwój fizyczny przebiega dynamicznie. Czteroletni maluch ochoczo biega, skacze, pokonuje tory przeszkód, kopie piłkę i rzuca nią, wydłużając stopniowo długość rzutu. Jednak większość szkrabów nie potrafi jeszcze złapać lecącej piłki. Zabawy, dokonania fizyczne są coraz śmielsze. Należy zachować baczną uwagę, gdyż bez rozwiniętego myślenia przyczynowo-skutkowego malec nie przewiduje nawet niebezpiecznych konsekwencji swojego zachowania.

Wiele do życzenia pozostawia nieraz rozwój społeczny czterolatka, głównie z powodu wspomnianego już buntowniczego okresu. Maluch ekspresyjnie wyraża emocje, a w chwilach złości nierzadko niszczy przedmioty. W słowniku pojawiają się brzydkie słowa –zasłyszane gdzieś przypadkiem lub wyniesione z przedszkola. Zadziwić może upór dziecka, silne przeciwstawianie się poleceniom. Osłodą niech będzie umiejętność zabawy w grupie, a także umiejętność okazywania współczucia.

UWAGA!

Ważne miejsce w wychowywaniu czterolatka zajmuje ścisłe określanie granic oraz zasad panujących w domu.

Jak oceniacie swojego czterolatka? Umie wszystko, co powinien? :)

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =

Polecamy

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Sabina Maćkowicz

Jak otulać noworodka?

Jak otulać noworodka?

Anna Chmielewska

ADHD u dzieci

ADHD u dzieci

Katarzyna Matczuk

Angina u dzieci - objawy

Angina u dzieci - objawy

Łukasz Janecki