Co powinno umieć roczne dziecko?

Dziecko    
ocena

W ciągu pierwszego roku życia u maluszka nastąpiło niesamowicie dużo przemian. Te dwanaście miesięcy były najbardziej dynamicznym rozwojem w trakcie trwania całego życia! Dziecko przeszło długą, choć wcale nie trwającą aż tyle czasu, drogę. Bezbronny noworodek rozwinął się w samodzielnie przemieszczającego się i aktywnie poznającego świat niemowlaka.

Co powinno umieć roczne dziecko?

sxc.hu

Pamiętajmy, że każdy maluch wzrasta i uczy się w swoim indywidualnym tempie. Poniższe wskazania są tylko ogólnie przyjętymi normami. Dopuszczalne są odstępstwa.

Niesamowicie rozwinęła się sprawność fizyczna dziecka. Roczny maluch pewnie stoi na nóżkach. Jeszcze porusza się na czworakach, choć pozycja pionowa staje się zdecydowanie ciekawsza. Możliwość stania umożliwia przecież szerszą eksplorację, ogarniania wzrokiem większych obszarów i sięgania po rzeczy wyżej położone.

Po 12 miesiącach życia przychodzi czas na pierwsze kroki. Oczywiście to jeszcze nie miejsce na płynne chodzenie, ale maluchy ćwiczą wytrwale. Podążają przed siebie na rozstawionych nogach, przytrzymując się czasem dorosłych lub mebli, ale ich determinacja jest godna podziwu! Pamiętajmy jednak, że nie jest dużym problemem, gdy roczne dziecko nie stawia jeszcze kroków. Być może zaraz zacznie, potrzebując odrobiny więcej czasu. Niewskazane jest przyspieszanie tego naturalnego procesu.

Rozwija się również mowa. Maluch nieraz zaskakuje wypowiadaniem jakiegoś słowa w dodatku ze zrozumieniem. Możliwa jest również wręcz przeciwna sytuacja – chwilowe zamilknięcie oraz zapominanie przyswojonych wcześniej słów. Nie jest to powód do niepokoju, a raczej oznaka, że malcem zaprzątają inne sprawy, na przykład chodzenie. Po pewnym czasie wszystko powinno wrócić do normy.

Roczniak rozumie naprawdę wiele słów, ba! nawet wypełnia proste polecenia. Niektóre rzeczy można mu wytłumaczyć. Ważne są „kąpiele słowne”, częste przemawianie do szkraba, opowiadanie i powtarzanie poleceń. Przez naśladownictwo dziecko nie tylko uczy się mówić, ale też wykonywać określone czynności.

Dziecko potrafi dłużej skupiać się na wykonywanych czynnościach. Uwielbia zabawę i manipulowanie przedmiotami. Paluszki są coraz bardziej sprawne.

Trudno jest przyzwyczaić się do myśli, że roczne dziecko nie jest już aż tak malutkie i bezbronne jak noworodek. Zaskoczyć mogą próby malucha stawiania na swoim i wymuszania zakończone nieraz płaczem. To jest dobry moment na rozpoczęcie wychowywania.

A jak rozwija się Wasza pociecha? Pochwalcie się :)

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =

Polecamy

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Sabina Maćkowicz

Jak otulać noworodka?

Jak otulać noworodka?

Anna Chmielewska

ADHD u dzieci

ADHD u dzieci

Katarzyna Matczuk

Angina u dzieci - objawy

Angina u dzieci - objawy

Łukasz Janecki