Dieta małego dziecka

Dziecko    
ocena

Każda dbająca o zdrowie swojego dziecka matka niezwykle troszczy się o jego posiłki. I nic w tym dziwnego, ponieważ zbilansowana, zdrowa i odpowiednio dobrana dieta potrafi zbawiennie wpływać na funkcjonowanie niemal całego organizmu.

Dieta małego dziecka

photoxpress.com

Wiele świeżo upieczonych mam zbyt dużą wagę przywiązuje do tego ile dziecko zjada w ciągu dnia, poświęcając niedostateczną uwagę temu, co spożywa dziecko, jak wyglądają jego posiłki i czy spożywa takie produkty, które dostarczą jego organizmowi potrzebnych w danym wieku składników i witamin.

Prawidłowa dieta dziecka powinna być dobrana przede wszystkim pod względem wieku oraz tego na jakim etapie rozwoju się znajduje. Dlatego też warto poznać pewne podstawowe zasady i wskazówki, którymi każda matka powinna się kierować chcąc karmić swoje dziecko w sposób mądry i zdrowy.

Najtrudniejszy orzech do zgryzienia mają kobiety, które w roli matką stawiają swoje pierwsze kroki. Mając pod opieką noworodka czy nawet nieco starsze dziecko do 3 roku życia bardzo trudno dostosować własne przekonania co do tego, co dziecko już może spożywać do tego, co dziecku jeść wolno. Dla niemowlęcia najbardziej pożywnym i drogocennym pokarmem jest mleko matki. Nie zastąpi go żadna kaszka z torebki czy inne tego rodzaju preparaty. Jednak kiedy maluch zdrowo się rozwija, mleko matki może okazać się niewystarczające i należy do jego jadłospisu wprowadzać coraz nowsze elementy. I tak na przykład już w 5-6 miesiącu po porodzie można zacząć wprowadzać do jadłospisu zmiksowane zupki jarzynowe lub kleiki ryżowe. Po przekroczeniu 6 miesiąca życia można zacząć stopniowo wprowadzać do diety dziecka mięso drobiowe, owoce i warzywa. Należy jednak trzymać się zasady, że do ukończenia 3-ego roku życia dziecko nie powinno spożywać potraw ciężkostrawnych, smażonych, mocno słodzonych napojów gazowanych. Należy unikać podawania mu również zbyt dużej ilości cytrusów, mogących wywołać reakcję alergiczną, unikać coraz modniejszych i bardzo wygodnych fast foodów, a także  świeżego mleka prosto od krowy.

Dziecko, które rozpoczyna już naukę w przedszkolu czy szkole wymaga zdecydowanie innego podejścia niż malec przebywający jeszcze w domu pod czujnym okiem mamy. Ze względu na jego szybki rozwój w tym okresie konieczne jest wzbogacenie jego menu w składniki budulcowe, takie jak żelazo, wapń i białko. Jeżeli chodzi o pokarmy, które może spożywać, zasadniczo może to być wszystko czym żywią się osoby dorosłe, jednak z pominięciem potraw tłustych, smażonych i ciężkostrawnych. W tym wieku dziecko powinno spożywać średnio 5 posiłków dziennie o stałych porach, nie powinno podjadać między posiłkami, a najważniejszymi posiłkami powinny być śniadanie i obiad, ponieważ w porach ich spożywania dziecko jest najaktywniejsze i potrzebuje najwięcej energii.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =

Polecamy