Dziecko nie chce jeść - co zrobić?

Dziecko    
ocena

Problem dzieci, które nie chcą jeść posiłków przygotowanych specjalnie dla nich, spędza sen z powiek wielu rodzicom. Ani namowy, ani próby przekupstwa zabawkami nie zmieniają postanowienia naszej pociechy, czy jest jednak sens zmuszać dziecko do jedzenia?

Dziecko nie chce jeść - co zrobić?

photoxpress.com

Co powinnaś wiedzieć:

1. Wielu rodziców obawia się, że ich dziecko umrze z głodu – nic bardziej mylnego, maluchy mają mniejsze od nas żołądki i instynktownie czują ile mogą zjeść.

2. Pozwól im decydować co chcą wybrać do jedzenia, oczywiście ze zdrowych, żywieniowych alternatyw. Możesz przecież spróbować kilku wersji danego warzywa czy mięsa, z różnymi dodatkami.

3. Dziecko kilkuletnie podejmuje pierwszą próbę odcięcia psychicznego od matki i postanawia stworzyć swoje odrębne Ja. Tak naprawdę nie ma zbyt wielu opcji decydowania o swoim życiu na tym etapie, więc manifestuje siebie odmawianiem jedzenia.

4. Spróbuj wyczuć gusta malucha, mogą być odmienne od tego co pokazują w programach o wychowaniu dzieci czy prasie specjalistycznej. Jeśli dziecko kieruje się zasadami estetycznymi, na przykład chce jeść tylko białą albo czerwoną zupkę – przemyć zdrowe warzywa w takiej właśnie formie.

Metody dla rodziców zdeklarowanych niejadków:

1. Wyznacz godziny posiłków i nie powalaj dzieciom na zbyt wiele słodkich przegryzek między posiłkami, po których dziecko nie chce jeść „nudnego” obiadu.

2. Możliwe, że dziecko nie jest głodne o danej porze, więc nie proponuj mu w kółko posiłków, jak zgłodnieje to na pewno da ci o tym znać.

3. Urozmaicaj potrawy, sama z pewnością lubisz, kiedy coś jest ładnie podane, warto wykroić kanapki w ciekawy kształt czy ozdobić talerz w fantazyjne wzorki z warzyw – będzie to frajda dla ciebie i malucha.

4. Wiadomo, że w codziennym życiu trudno jest mieć czas na wymyślenie codziennie nowego dania, jeśli jednak chcesz zachęcić niejadka do wzmożonego jedzenia, jesteś niejako zmuszona do wzbicia się na wyżyny kulinarnej wyobraźni.

5. Warto pytać malucha o zdanie co chce jeść, jeśli nie dajemy mu możliwości decydowania, to nie dziwmy się potem jego odmowie.

6. Jeśli dziecko zgodziło się wreszcie coś zjeść – nie poganiaj go, niech je tak długo i wolno, jak tylko zechce.

7. Zapraszaj rówieśników malucha do wspólnych posiłków, jeśli zobaczy jak inne dzieci jedzą coś co mu nie smakowało, z pewnością się do tego przekona.

8. Warto pozwolić dziecku na samodzielny udział w robieniu posiłków, wiadomo że to co przygotujemy sami, smakuje najbardziej.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =

Polecamy

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Sabina Maćkowicz

Jak otulać noworodka?

Jak otulać noworodka?

Anna Chmielewska

ADHD u dzieci

ADHD u dzieci

Katarzyna Matczuk

Angina u dzieci - objawy

Angina u dzieci - objawy

Łukasz Janecki