Jak bawić się bezpiecznie?

Dziecko    
ocena
Chyba wszystkim rodzicom zależy, aby czas spędzany z maluchem był nie tylko czasem ciekawym, ale przede wszystkim bezpiecznym. Dużą wagę przykłada się do odpowiedniego dostosowania zabawek do wieku dziecka, tymczasem nie zdajemy sobie sprawy, że nawet nieświadomie czynimy zabawy niebezpiecznymi.

Jak bawić się bezpiecznie?

photoxpress.com

Dla najmniejszych maluszków – noworodków i małych niemowląt podstawową formą atrakcyjnego spędzania czasu jest kontakt fizyczny z rodzicem. Dziecko jest często podnoszone, bujane i kołysane. Niezmiernie ważne jest ograniczenie gwałtownych ruchów, potrząsania i energicznego uspokajania, zwłaszcza w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia. Tymczasem okazuje się, że nieświadomi rodzice i opiekunowie mogą nawet doprowadzić do uszkodzenia mózgu dziecka! Symptomy nie zauważane od razu, uwidocznić się mogą dopiero w późniejszym wieku. Nie zapominajmy również o możliwości nieumyślnego uszkodzenia kręgosłupa.

Szczególnie niebezpieczne jest także sadzanie dziecka, które jeszcze nie opanowało umiejętności siadania. Konieczne jest poczekanie na samodzielnie zdobywaną sprawność maluszka. Sadzanie i obkładanie poduszkami nie nazywajmy siadaniem. Pragnąc nierzadko się pochwalić osiągnięciami szkraba, możemy mu tylko zaszkodzić w obszarze kręgosłupa oraz mięśni. Równie ważne jest pozostawienie inicjatywy dziecku w zakresie chodzenia. Chodziki mają więcej wad niż zalet.

Smutne jest, że rodzice, pragnący dostarczyć maluchowi wrażeń i emocji, naruszają wszelkie zasady bezpieczeństwa. I tak pozycje, w których dziecko skierowane jest głową w dół mogą bardzo prosto doprowadzić do uszkodzenia kręgosłupa, a wydawałoby się, że fajna zabawa ciągnięcia za dłonie dziecka, aby podskoczyło idąc pomiędzy dwoma osobami – skutkować może nawet zerwanymi więzadłami. Zabawa ta powinna mieć miejsce dopiero w przypadku starszego, samodzielnie potrafiącego skakać, brzdąca.

Bezpieczna zabawa będzie taką, jeśli prawidłowo funkcjonować będą używane zabawki. Istotny jest wybór zabawek, nie tylko ze względu na atrakcyjność, ale przede wszystkim zgodnie z zakładaną grupą wiekową użytkowników. Niezmiernie ważne jest niepodawanie maluchom przedmiotów zawierających małe elementy. Wystarczy chwila nieuwagi, by guzik z ubranka misia lub jego oczko zostało połknięte przez maluszka. O nieszczęście nietrudno! Zwłaszcza bawiąc się z malcami wkładającymi wszystko do buzi, zwracajmy uwagę na to, co ląduje w ustach dziecka.

UWAGA!
Pamiętajmy, że szczególna uwaga opiekunów jest gwarantem bezpiecznej zabawy. Obowiązkiem dorosłych jest troska, aby podczas zabaw nie spotkało maluchów nic złego.

Jakie są Wasze ulubione zabawy z dzieckiem? Podzielcie się swoimi pomysłami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy