Jak nauczyć dzieci żyć ze zwierzętami w domu?

Dziecko    
ocena

Pomysł powiększenia rodziny o zwierzaka często nie jest akceptowany przez zapracowanych rodziców. Powodów jest mnóstwo. Zwierzę w domu to dodatkowy obowiązek, nie zawsze mamy czas i siłę się nim odpowiednio zająć. To także dodatkowy wydatek oraz ryzyko wystąpienia ewentualnych alergii. Przyjrzyjmy się jednak zaletom i zastanówmy, czy nie przeważają one nad obawami i niewygodami związanymi z posiadaniem zwierzaka we domu? Dzieci rozwijają swoją wrażliwość, umiejętność opieki nad słabszymi i zależnymi od nich, uczą się odpowiedzialności oraz doświadczają wielu emocji. Obecność zwierzęcia w domu często pełni funkcje terapeutyczne w przypadku dzieci zamkniętych w sobie lub bojaźliwych. Często zwierzę to świetny pomysł, przyczyniający się do emocjonalnego rozwoju najmłodszych oraz starszych. Jak nauczyć dzieci żyć ze zwierzętami?

Jak nauczyć dzieci żyć ze zwierzętami w domu?

sxc.hu

Zanim zdecydujesz się na zakup zwierzęcia weź pod uwagę kilka rzeczy, które pomogą ci w podjęciu decyzji. Najpierw dobrze jest wykonać testy, które pomogą wykluczyć ewentualną alergię na zwierzęca sierść. Pomoże to uniknąć późniejszych problemów, kiedy zwierzę będzie już w domu, a u dziecka wystąpi alergia. Dzieci przeżywają rozstanie bardzo ciężko, szczególnie, kiedy może im się wydawać, ze dochodzi do niego z ich własnej winy.

Wybierz odpowiednie zwierzę dla swojego dziecka. Weź pod uwagę wiek dziecka i jego możliwości. Koty i psy najbardziej rozwijają wrażliwość i poczucie obowiązku, jeżeli jednak dziecko jest za małe by się nimi zajmować, zdecyduj się na zwierzątko nie wymagające intensywnej opieki, a które też zacznie wykształcać w dziecku odpowiednią postawę i poczucie odpowiedzialności.
Dziecko musi rozmieć, że posiadanie zwierzęcia to nie tylko zabawa, ale też obowiązki. Porozmawiaj z nim wcześniej i zaznacz, jakiego rodzaju odpowiedzialność wiąże się z posiadaniem zwierzaka w domu tak, aby zrozumiało ono zakres swoich obowiązków i wagę roztoczenia opieki nad istotą słabszą i zależną od nas.

UWAGA!

Pokaż dziecku w jaki sposób dobrze opiekować się zwierzęciem, jak je karmić, jak otoczyć troską i uczuciem. Dzieci będą obserwować rodziców i uczyć się spełniania swoich obowiązków. Jeśli dobrze przygotujemy dzieci na przyjęcie zwierzęcia i wybierzemy odpowiedni jego gatunek w zależności od możliwości naszych najmłodszych, będziemy czerpać wiele korzyści z jego obecności w domu. Dzieci uczą się odpowiedzialności za istotę słabszą, opieki oraz troski. Dojrzewają emocjonalnie. Zwierzęta sprawiają, że dzieci otwierają się, łatwiej mówią o emocjach, wyczuwają potrzeby innych. Czują się też bezpieczniej.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =

Polecamy