Zanim zdecydujesz się na zakup zwierzęcia weź pod uwagę kilka rzeczy, które pomogą ci w podjęciu decyzji. Najpierw dobrze jest wykonać testy, które pomogą wykluczyć ewentualną alergię na zwierzęca sierść. Pomoże to uniknąć późniejszych problemów, kiedy zwierzę będzie już w domu, a u dziecka wystąpi alergia. Dzieci przeżywają rozstanie bardzo ciężko, szczególnie, kiedy może im się wydawać, ze dochodzi do niego z ich własnej winy.

Wybierz odpowiednie zwierzę dla swojego dziecka. Weź pod uwagę wiek dziecka i jego możliwości. Koty i psy najbardziej rozwijają wrażliwość i poczucie obowiązku, jeżeli jednak dziecko jest za małe by się nimi zajmować, zdecyduj się na zwierzątko nie wymagające intensywnej opieki, a które też zacznie wykształcać w dziecku odpowiednią postawę i poczucie odpowiedzialności.
Dziecko musi rozmieć, że posiadanie zwierzęcia to nie tylko zabawa, ale też obowiązki. Porozmawiaj z nim wcześniej i zaznacz, jakiego rodzaju odpowiedzialność wiąże się z posiadaniem zwierzaka w domu tak, aby zrozumiało ono zakres swoich obowiązków i wagę roztoczenia opieki nad istotą słabszą i zależną od nas.

Uwaga!

Pokaż dziecku w jaki sposób dobrze opiekować się zwierzęciem, jak je karmić, jak otoczyć troską i uczuciem. Dzieci będą obserwować rodziców i uczyć się spełniania swoich obowiązków. Jeśli dobrze przygotujemy dzieci na przyjęcie zwierzęcia i wybierzemy odpowiedni jego gatunek w zależności od możliwości naszych najmłodszych, będziemy czerpać wiele korzyści z jego obecności w domu. Dzieci uczą się odpowiedzialności za istotę słabszą, opieki oraz troski. Dojrzewają emocjonalnie. Zwierzęta sprawiają, że dzieci otwierają się, łatwiej mówią o emocjach, wyczuwają potrzeby innych. Czują się też bezpieczniej.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here