Jak nauczyć dziecko godzin?

Dziecko    
ocena

Nauka zegara często sprawia wiele kłopotów i trudów nie tylko dzieciom, ale również ich rodzicom, którzy nie mają pomysłu, w jaki sposób tego dokonać, by maluch pojął o co chodzi.

Jak nauczyć dziecko godzin?

morguefile.com

Nauka zegara należy do trudniejszych czynności, jakie musi opanować dziecko wraz z wiekiem. Rodzice często popełniają błędy w tej kwestii, gdyż zbyt chaotycznie próbują dziecku przedstawić sposób, by odczytywać skomplikowane działanie zegara. Podstawowym elementem, od którego należy zacząć naukę jest nauka liczenia. Gdy dziecko posiądzie tę umiejętność, wówczas należy spróbować nauczyć je cyfr arabskich, aby potrafiło je rozpoznawać na zegarze.

Potem można podjąć próbę obrazkowego wytłumaczenia malcowi o co chodzi. Dobrym sposobem jest zakup zegara – zabawki, w której można swobodnie poruszać wskazówkami. Najpierw postarajmy się nauczyć dziecko pełnych godzin, nawiązując do pory dnia dziecka. Przykładowo: Ustawiamy z malcem wskazówki np. na godzinę 7 rano i zastanawiamy się co wtedy robimy, próbujemy godzinę powiązać z wykonywaną czynnością. Taki sposób pomoże dziecku lepiej zrozumieć i zapamiętać, gdyż podajemy jego własny przykład.  Skuteczną zabawą, jest również narysowanie z dzieckiem zegara i czynności, jakie robią domownicy obok danej godziny.

nauka godzinmorguefile.com

Powieśmy dzieło malca na ścianie. Chcąc sprawdzić czy dziecko zrozumiało, zapytajmy która jest teraz godzina? Pomocne okaże się pytanie pomocnicze – co będziemy teraz robić? Dziecko powinno skojarzyć czynność z daną godziną na rysunku. Jednakże, pamiętajmy, iż plan dnia powinien być podobny do siebie, aby dla dziecka pewne czynności były po prostu oczywiste.

Nauka zegara to dla rodzica nauka szukania odpowiedniego sposobu, aby dziecko zrozumiało jak odczytywać godziny. Pamiętajmy, iż może okazać się zarówno szybka i sprawna, co długa i mozolna. Jednakże zawsze ważna jest cierpliwość i zrozumienie z jaką rodzic przystępuje do tłumaczenia. Na każde dziecko trzeba znaleźć po prostu odpowiedni sposób, najlepsza jest metoda obrazkowa, gdyż dzieci często mają fotograficzną pamięć i łatwiej zapamiętują z obrazka niż ze słuchu. Ważne by utrwalać zrozumiane treści, gdyż pamięć dziecka jest ulotna.

Jak Wasze dziecko radzi sobie z godzinami? A może macie jakieś inne pomysły na naukę godzin? Podzielcie się nimi!

OCENA
2.80
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =

Polecamy

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Sabina Maćkowicz

ADHD u dzieci

ADHD u dzieci

Katarzyna Matczuk

Angina u dzieci - objawy

Angina u dzieci - objawy

Łukasz Janecki