Jak nauczyć dziecko raczkować?

Dziecko    
ocena

Raczkowanie, wbrew pozorom, jest bardzo ważnym etapem rozwoju naszego dziecka. Raczkując zmienia ono perspektywę, z jakiej ogląda świat, uczy się samodzielnego poruszania i koordynacji ruchów.

Jak nauczyć dziecko raczkować?

photoxpress.com

Statystyczne dziecko zaczyna raczkować w około ósmego miesiąca życia. Przygotowania do tego etapu obejmują naukę samodzielnego siedzenia, kręcenia się wokół własnej osi, podciągania tułowia na rączkach czy czołgania się do tyłu. Te aktywności przygotowują ciało do kolejnego etapu. Aby odnieść sukces dziecko musi nauczyć się utrzymać równowagę i koordynować ruchy rąk i nóg.

W raczkowaniu niezwykle istotne jest naprzemienne angażowanie obu stron ciała. Dziecko prawidłowo porusza się wówczas, gdy wysuwa na przód prawą rękę i lewą nogę lub lewą rękę i prawą nogę. Takie raczkowanie pozwala zbadać prawidłowość koordynacji ruchów mięśni, które dziecko na tym etapie powinno opanować.

Przede wszystkim bezpieczeństwo
Nasz ciekawski maluch z pewnością zajrzy do każdej dostępnej szafki oraz dotknie każdej napotkanej rzeczy, należy odpowiednio przygotować pokój, w którym przebywa raczkujące dziecko. Niezbędne są bezpieczne zamknięcia szafek, które uniemożliwią dziecku dostęp do niebezpiecznych artykułów, takich jak środki chemiczne. Wskazane są także zabezpieczenia wszelkich gniazdek. Zadbajmy o to, aby dziecko nie miało także dostępu do małych przedmiotów, które mogłoby połknąć, lub wetknąć do nosa.

Nauka raczkowania
Jeśli dziecko nie chce raczkować możemy je zachęcić do podejmowania kolejnych prób kładąc przed nim ulubioną zabawkę. Nie powinniśmy jednak ustawiać jej zbyt daleko, aby go nie zniechęcać. Czasami wystarczająco motywujące jest kucnięcie naprzeciwko dziecka i nawoływanie go. Jeśli zauważymy, że maluch raczkuje nieprawidłowo, próbując wysuwać prawą nóżkę i prawą rączkę lub lewą nóżkę i lewą rączkę jednocześnie, wówczas możemy na własnym przykładzie pokazać dziecku, jak powinno raczkować prawidłowo. Pamiętajmy o tym, że niemowlęta uczą się przez obserwację i próbują naśladować nasze zachowania, dzięki czemu łatwo możemy wykształcić w nich pewne zachowania i umiejętności.

Próbowaliście sami poradzić sobie z tą kwestią? Z czym mieliście problem?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =

mam problem z raczkowaniem mojej corci. skonczyla 10 miesiecy i nic. nie potrafi raczkowac. zaczyna stawac na nogi i chce chodzic jak ja trzymam za raczki. wiem ze raczkowanie jest potrzebne dziecku ale nie wim jak ja do tego naklonic.

~ / 2012-10-17 15:35:57
oceń komentarz: (0) (0)

Polecamy

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Sabina Maćkowicz

ADHD u dzieci

ADHD u dzieci

Katarzyna Matczuk

Angina u dzieci - objawy

Angina u dzieci - objawy

Łukasz Janecki