Jak nauczyć dziecko siedzieć?

Dziecko    
ocena

Terminarz rozwoju statystycznego dziecka jest zaledwie luźnym punktem odniesienia dla rodziców. Jeśli jednak dziecko nie kwapi się do samodzielnego siadania, czy należy je uczyć?

Jak nauczyć dziecko siedzieć?

sxc.hu

Siedzący niemowlak jest prawdziwym powodem do dumy dla szczęśliwych rodziców. To pierwszy ważny etap w rozwoju dzidziusia, który pozwala mu na oglądanie świata z innej, ciekawszej perspektywy. Od tego czasu zmienia się także relacja maluszka z rodzicami i otoczeniem. Dzięki umiejętności siadania jest nieco bardziej niezależny i wnikliwie ogląda otaczające go przedmioty.

Zazwyczaj dziecko uczy się samodzielnie siadać w siódmym miesiącu życia. Cezura ta, nie jest jednak czymś ostatecznym. Z pewnością znajdziemy dziecko, które nauczy się siadać nieco wcześniej oraz dziecko, które opanuję tę czynność później lub znacznie później. Zawsze powinniśmy podchodzić do takich statystyk z dużym dystansem i nie wywierać presji na maluchu. Jeśli dzidziuś nie wyraża chęci do poznawania świata w pozycji siedzącej nie wywierajmy na nim presji sadzając na siłę, lub przetrzymując go w tej pozycji, mimo wyraźnych oznak niezadowolenia.

Dziecko, które siedzi, wkracza w zupełnie nowy dla siebie etap. Rozpoczyna się niezwykle pasjonujący rozwój niezależności i częściowej samodzielności. Dodatkowo dziecko nagle znajduje się naprzeciwko dorosłego, patrzy mu w twarz, zyskuje nową, fascynującą perspektywę i nową przestrzeń zacieśniania więzi z rodzicami.

Jeśli jednak uważamy, że dziecko powinno opanować umiejętność siadania należy łagodnie zachęcać i motywować naszą pociechę do przyjęcia nowej pozycji. Możemy na przykład posadzić dziecko w foteliku do karmienia lub specjalnej huśtawce przystosowanej dla małych dzieci. Na stoliku możemy położyć kolorową zabawkę, która zmotywuje dzidziusia do utrzymania nowej pozycji. Oczywiście należy bezwzględnie pamiętać o tym, że nie należy zmuszać dziecka do siedzenia. Jeśli karcimy dziecko, które protestuje w czasie „nauki siedzenia” zniechęcamy je do wykonywania prób opanowania tej czynności w przyszłości.

Każde dziecko ma swój własny tok rozwoju, nie powinniśmy wywierać presji i przyspieszać naturalnej kolei rzeczy. Dziecko uczy się w swoim tempie i poznaje nowe rzeczy w wybranej kolejności, dlatego przede wszystkim należy wnikliwie obserwować dziecko i wspierać je w nauce czynności, którą aktualnie opanowuje… z własnego wyboru.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
1.86
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =

Polecamy