Dziecko Jak nauczyć dziecko siedzieć?

Jak nauczyć dziecko siedzieć?

-

Siedzący niemowlak jest prawdziwym powodem do dumy dla szczęśliwych rodziców. To pierwszy ważny etap w rozwoju dzidziusia, który pozwala mu na oglądanie świata z innej, ciekawszej perspektywy. Od tego czasu zmienia się także relacja maluszka z rodzicami i otoczeniem. Dzięki umiejętności siadania jest nieco bardziej niezależny i wnikliwie ogląda otaczające go przedmioty.

Zazwyczaj dziecko uczy się samodzielnie siadać w siódmym miesiącu życia. Cezura ta, nie jest jednak czymś ostatecznym. Z pewnością znajdziemy dziecko, które nauczy się siadać nieco wcześniej oraz dziecko, które opanuję tę czynność później lub znacznie później. Zawsze powinniśmy podchodzić do takich statystyk z dużym dystansem i nie wywierać presji na maluchu. Jeśli dzidziuś nie wyraża chęci do poznawania świata w pozycji siedzącej nie wywierajmy na nim presji sadzając na siłę, lub przetrzymując go w tej pozycji, mimo wyraźnych oznak niezadowolenia.

Dziecko, które siedzi, wkracza w zupełnie nowy dla siebie etap. Rozpoczyna się niezwykle pasjonujący rozwój niezależności i częściowej samodzielności. Dodatkowo dziecko nagle znajduje się naprzeciwko dorosłego, patrzy mu w twarz, zyskuje nową, fascynującą perspektywę i nową przestrzeń zacieśniania więzi z rodzicami.

Jeśli jednak uważamy, że dziecko powinno opanować umiejętność siadania należy łagodnie zachęcać i motywować naszą pociechę do przyjęcia nowej pozycji. Możemy na przykład posadzić dziecko w foteliku do karmienia lub specjalnej huśtawce przystosowanej dla małych dzieci. Na stoliku możemy położyć kolorową zabawkę, która zmotywuje dzidziusia do utrzymania nowej pozycji. Oczywiście należy bezwzględnie pamiętać o tym, że nie należy zmuszać dziecka do siedzenia. Jeśli karcimy dziecko, które protestuje w czasie „nauki siedzenia” zniechęcamy je do wykonywania prób opanowania tej czynności w przyszłości.

Każde dziecko ma swój własny tok rozwoju, nie powinniśmy wywierać presji i przyspieszać naturalnej kolei rzeczy. Dziecko uczy się w swoim tempie i poznaje nowe rzeczy w wybranej kolejności, dlatego przede wszystkim należy wnikliwie obserwować dziecko i wspierać je w nauce czynności, którą aktualnie opanowuje… z własnego wyboru.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Poprzedni artykułJak sprzedać mieszkanie?
Następny artykułPrawidłowe trzymanie dziecka
Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kwaśnica – przepis

Po godzinach spędzonych na górskich szlakach każdemu wędrowcowi przyda się talerz sytej, gorącej, dobrze doprawionej zupy o wyrazistym smaku. Nie mówimy tutaj o żurku najczęściej serwowanym w przydrożnych barach, ale o kwaśnicy – typowej góralskiej potrawie, którą różni od zwykłego kapuśniaku sposób gotowania i ilość niektórych składników.

Jak wyłączyć Śledzika?

Śledzik to narzędzie umożliwiające dzielenie się ze znajomymi krótkimi informacjami dotyczącymi tego, co się u nas dzieje. Dodatkowo, informacje te można wzbogacać o zdjęcia muzykę i odnośniki do stron znalezionych w Internecie.

Zobacz też

Jak zmienić głos na na Skype?

Istnieje wiele możliwości zmiany głosu w programie Skype. Ponadto oprogramowania są na tyle zaawansowane, że umożliwiają zmianę głosu w czasie rzeczywistym.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: