Picie wody powinno być przyzwyczajeniem zaszczepianym w wieku niemowlęcym. Woda jest najlepsza do picia, szybko gasi pragnienie. Nie zapycha małego żołądka jak niektóre soczki, nie ma więc obaw, że maluszek popijając ją, nie zje na przykład obiadu. Warto jest próbować wczesnej nauki picia wody, jeszcze zanim dziecko pozna słodki smak innych napojów. Woda nie tylko ułatwia trawienie, ale też nie przyczynia się do próchnicy ząbków. Zachęcając do picia wody, można sięgnąć po kolorowe, atrakcyjne dla maluszków kubki.

Mycie ząbków jest kolejnym zdrowym nawykiem, którego można uczyć już wraz z pojawieniem się pierwszych mleczaków. Wypracowanie tego przyzwyczajenia jest ważne, gdyż zęby należy szczotkować minimum dwa razy dziennie (rano i wieczorem), a najlepiej po każdym posiłku, zwłaszcza słodkim. Czynność umilą z pewnością kolorowe szczoteczki, a ostatecznie pasty o przyjemnym zapachu. Starszym dzieciom można zaproponować włączenie pozytywki lub nastawienie zabawnego budzika wyznaczających optymalny czas mycia zębów.

Mycie rąk jest równie ważnym nawykiem jak mycie zębów. To podstawa zachowania higieny. Uczmy maluszki mycia rąk nie tylko gdy są wyraźnie zabrudzone, ale przed każdym posiłkiem, po powrocie ze spaceru oraz po skorzystaniu z toalety. Co może zachęcić dziecko? Z pewnością własne mydełko, kolorowy ręcznik, plastikowy schodek umożliwiający szkrabowi dosięgnięcie do zlewu oraz oczywiście przykład własny rodziców.

Niepodjadanie pomiędzy posiłkami jest odpowiedzią na zalecenie specjalistów, by spożywać pięć głównych posiłków w ciągu dnia: śniadanie, obiad, kolację oraz drugie śniadanie i podwieczorek. Niepodjadanie umożliwi małemu brzuszkowi spokojne trawienie, zapewni ochocze zjadanie posiłków głównych, zapobiegnie otyłości. Słodycze warto jest zarezerwować na określony dzień tygodniu lub na wyjątkowe okazje.

Uwaga!

Można wymienić wiele innych zdrowych nawyków: nie oglądanie telewizji, niedosładzanie potraw czy nie czekanie do późnej nocy na położenie. Wszystko tak naprawdę zależy od rodziców – od ich konsekwencji i uczenia dobrych przyzwyczajeń w oparciu o własny przykład.

Jakie zdrowe nawyki wpajacie swojemu dziecku? Jak Wam idzie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami 🙂

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrawidłowa wilgotność w pokoju dziecka
Następny artykułJak zorganizować piknik rodzinny?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here