Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Dziecko    
ocena

Odstawienie od piersi to dla dziecka ogromne przeżycie, gdyż każdy maluch jest emocjonalnie związany ze swoją mamą, a w szczególności z karmieniem piersią. Gdy mama decyduje się odstawić dziecko od piersi musi czuć w sobie gotowość, siłę oraz konsekwencję.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

photoxpress.com

Jeszcze przed przystąpieniem do działania rodzice powinni przemyśleć swoją decyzję, jak również sposób, w jaki będą postępować. Ważny element powinna stanowić fachowa literatura, która podpowie rodzicom, jakie kroki mogą poczynić, a czego powinni się wystrzegać. Na pewno próbując odstawić dziecko od piersi nie można z dnia na dzień rezygnować z karmienia piersią. Aby proces ten był skuteczny, jak również jak najmniej bolesny dla dziecka potrzebne jest stopniowe ograniczanie dawania dziecku piersi. Dziecko nie może czuć, że nie dostaje piersi za karę, dlatego mama nie powinna unikać kontaktu fizycznego ze swoją pociechą.

Na początek warto ograniczyć karmienie piersią w nocy, jeżeli dziecko jeszcze budzi się i domaga piersi w godzinach nocnych, warto wieczorem odciągnąć pokarm i zaangażować tatę, aby wstał do maluszka i podał mu mleko mamy w butelce. Dobrze jest przy tym włączyć kojącą muzykę, która uspokoi i wyciszy złość malca. Tata powinien przytulać dziecko, łagodnie kołysać i podać jedzonko. Taki rytm rodzice powinni utrzymywać przez co najmniej kilka dni, aby dziecko przyzwyczaiło się do butelki w nocy.

W późniejszym czasie warto zacząć podawać butelkę w ciągu dnia, jak również wdrażać pokarmy stałe i deserki, jeżeli tylko pediatra nie będzie widział przeciwwskazań. Rodzice powinni przyzwyczaić malca do karmienia piersią tylko rano, a w ciągu dnia starać się tak organizować malcowi czas i zabawę, aby nie przypominało sobie o piersi. Mama powinna często tulić dziecko i okazywać mu czułość, by wiedziało że nadal jest tak samo mocno kochane. Gdy dziecko będzie się domagać piersi przy każdym kontakcie fizycznym z mamą, należy stanowczo powiedzieć - teraz nie, pierś jesz rano.

Gdy dziecko jest już starsze i buntuje się złością, próbując wymusić na mamie zmianę decyzji, nie należy się poddawać, ale zachować konsekwencję i przetrzymać sytuację. Rodzice powinni zachować spokój, jak również spróbować zainteresować dziecko czymś innym, skoncentrować jego uwagę na wspólnej zabawie.

Próbując odstawić dziecko od piersi należy robić to stopniowo, starając się ograniczyć najpierw karmienia nocne, następnie w ciągu dnia, kiedy można zastąpić mleko mamy posiłkami stałymi i zająć uwagę maluszka zabawą bądź spacerami. Mamy powinny pamiętać, aby nie ograniczać bliskości fizycznej z dzieckiem, w nadziei że samo zapomni o piersi. Dziecku należy się taka sama dawka czułości, jak w czasie karmienia, jednakże należy zachować konsekwencję w swoim postępowaniu.

Odstawiłyście już Maluszka od piersi? A może jesteście w trakcie? Jak długo karmicie/karmiłyście? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =

Polecamy

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Sabina Maćkowicz

ADHD u dzieci

ADHD u dzieci

Katarzyna Matczuk

Angina u dzieci - objawy

Angina u dzieci - objawy

Łukasz Janecki