Jak otulać noworodka?

Dziecko    
ocena

Otulanie noworodków w pierwszych tygodniach życia polecane jest przez wielu pediatrów. Ciasne otulenie ma przynajmniej w pewnym stopniu przypominać przyjemną i bezpieczną ciasnotę w brzuchu mamy. Stwarzanie warunków zbliżonych do tych, w których maluszek rozwijał się przez okres ciąży, ma pomóc mu w łagodniejszym przejściu do życia na zewnątrz.

Jak otulać noworodka?

morguefile.com

Otulanie jest starą, znaną, sprawdzoną metodą uspokajania maluszka. Działa to przede wszystkim na podłożu przypominania sobie bliskości mamy. Spowijanie zaczyna się już po porodzie, gdy położne podają mamom ściśle opatulonego noworodka. Wtedy pomaga to ukoić maluszkach po trudach porodu. Otulanie jest jak gdyby przedłużeniem dziewięciomiesięcznego czasu ciąży.

Pamiętajmy, że dziecko w łonie mamy miało bardzo ograniczoną swobodę ruchów, zwłaszcza nóg i rąk. Po narodzinach swoboda wymachów może skutecznie rozbudzić maluszka i zniechęcić go snu. Mimo że otulanie jest niejako unieruchamianiem, noworodek zazwyczaj tego potrzebuje. Spowijanie nie tylko uspokaja, pomagając w adaptacji, ale też zmniejsza objawy kolki. Co więcej – niewprawnym, młodym rodzicom lub odwiedzającym bliskim, łatwiej będzie wziąć na ręce owiniętego maluszka niż takiego bez okrycia.

Zaleca się przedłużanie owijania do trzeciego miesiąca życia dziecka. Nie jest to jednak regułą. Wiele dzieci lubi luźne przykrycie, które w ich przypadku nie zaburza snu. Takim maluszkom wystarczy jedynie kilka dni otulania, aby zaadaptować się do nowych warunków. Jeśli dziecko nie lubi opatulania lub widzimy, że dobrze czuje się bez krępowania ruchów, trzeba stworzyć odpowiadające jemu warunki. Pamiętajmy, że do prawidłowego rozwoju dzieci potrzebują mieć swobodę ruchów.

Do spowijania maluszka można zaopatrzyć się w specjalne otulacze uszyte z flaneli bawełnianej. Równie dobrze sprawdzi się kwadratowy grubszy kocyk, a po nabraniu wprawy nawet zwykła pielucha flanelowa. Rożki mogłyby za bardzo usztywniać i przegrzewać małe ciałka.

  1. Krok pierwszy

    Aby opatulić kocykiem lub flanelą, składamy je na pół po przekątnej i na takim odwróconym trójkącie układamy maluszka.

  2. Krok drugi

    Najpierw spowijamy prawym narożnikiem, upewniając się, że rączka przylega do ciała, potem zawijamy spód trójkąta, na koniec lewy narożnik.

  3. Krok trzeci

    Otulanie nie powinno ściskać nadmiernie ciała noworodka. Spowijanie zapewnia utrzymanie stałej, bezpiecznej pozycji, umożliwiające ułożenie noworodka na boku.

Otulacie swojego maluszka? Czym? Podzielcie się swoimi doświadczeniami :)

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Pani Anno, A co sadzi Pani odostepnych na rynku otulaczach? Ktore poleca Pani na czas snu noworodka? Jaka mam pewnosc,ze dziecko owiniete przezez mnie w kocyk nie odsloni sie w czasie snu? Jaki material na otulenie poleca Pni dla dziecka urodzonego w pazdzierniku? Pozdrawiam, Agnieszka K.

~ / 2012-09-01 21:05:52
oceń komentarz: (0) (0)

Polecamy