Jak zachęcić dziecko do mówienia?

Dziecko    
ocena

Mowa to podstawowy i najczęściej stosowany sposób komunikacji między ludźmi. Rodzice z wytęsknieniem, często z kamerą w ręku czekają na pierwsze słowo swojego dziecka. Nie jest ważne dla nich co powie ich maleństwo. Oczywiście najlepiej aby powiedziało mama lub tata. Jednak nie zawsze rodzice doczekują się tych słów. Czasami mowa dzieci jest opóźniona.

Jak zachęcić dziecko do mówienia?

photoxpress.com

U każdego dziecka mowa rozwija się inaczej, jest to sprawa jednostkowa i indywidualna. Na każde dziecko i jego rozwój trzeba patrzeć specjalnie, należy je bacznie obserwować.

Dzieci nawiązują z nami dialog już od urodzenia. Ich językiem jest krzyk. Krzycząc mówią nam – nie chcę, - nie smakuje mi, - źle się czuję! Krzyk jest dobrym punktem wyjściowym w komunikacji językowej.

Dziecko początkowo gaworzy. Znane jest – gu, gu, gu małych dzieci. Dorośli często wchodzą z maluchami w dialog – gu, gu mówi mama pochylając się nad łóżeczkiem swojego maleństwa. I jest to bardzo dobra droga do rozwoju mowy dziecka. Roczne dziecko może znać już kilka prostych wyrazów, takich jak: mama, tata, baba. Zasób słów powoli powinien się poszerzać. Niektóre dzieci zaczynają jednak mówić trochę później. Nie należy wpadać w panikę.

Rodzice aby kształtować rozwój mowy dziecka powinni mu bardzo dużo czytać, opowiadać, opisywać ilustracje, mówić wiersze a nawet śpiewać. Dzieci lubią aby czytane czy opowiadane bajki lub opowieści opowiadać „w kółko”.

W procesie nauki mowy należy:
- mówić do dziecka często i wyraźnie
- unikać zdrobnień
- naukę mówienia traktować jak zabawę
- nie poprawiać, nie strofować dziecka aby nie stworzyć w nim blokady
- opowiadać i czytać
- zachęcać dziecko do opowiadania
- gdy dziecko mówi słuchać nawet gdy mowa jest nie wyraźna.


Jeżeli mając 2, 5 roku dziecko nie mówi, albo mówi mało należy udać się do logopedy. Oczywiście można odwiedzić specjalistę wcześniej. Jeśli logopeda nie zauważy nieprawidłowości w budowie aparatu mowy trzeba udać się do neurologa i laryngologa, który skieruje na badania audiologiczne. Problemy dziecka mogą bowiem mieć podłoże neurologiczne lub mieć związek, na przykład: z płynem w uszach dziecka.

Jeżeli okaże się że dziecko ma tylko problem z rozwojem mowy trzeba wraz z logopedą pracować na je rozwojem.

UWAGA!

Gdy dziecko ma kłopot z wypowiadaniem wyrazów nie należy go do tego zmuszać. Pomogą wtedy zabawy dźwiękonaśladowcze i krótkie rymowanki.

Jak myślicie, który ze sposobów sprawdzi się w przypadku Twojego dziecka? Który zamierzacie wypróbować?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Polecamy

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Sabina Maćkowicz

Jak otulać noworodka?

Jak otulać noworodka?

Anna Chmielewska

ADHD u dzieci

ADHD u dzieci

Katarzyna Matczuk

Angina u dzieci - objawy

Angina u dzieci - objawy

Łukasz Janecki