Dziecko Karmienie dziecka - fakty i mity

Karmienie dziecka – fakty i mity

-

Karmienie piersią jest korzystne z wielu względów:

1. Niemowlęta karmione mlekiem matki są bardziej odporne.
2. Mleko matki jest zawsze czyste i świeże.
3. Karmiąc piersią nigdy nie dojdzie do infekcji przewodu pokarmowego u niemowlęcia.
4. Względy praktyczne:

– oszczędzamy czas
– nie sterylizujemy butelek
– nic nie kosztuje
– wygodne w podróży

Wątpliwości związane z karmieniem piersią:

1. Ładna figura – kobiety obawiają się, iż z racji karmienia ich piersi stracą swój kształt i jędrność. Lekarze uspokajają, iż wracają one do swego kształtu sprzed ciąży i ssanie przez dziecko nie zmienia ich kształtu.
2. Wielkość piersi – kobiety o małych piersiach uważają, iż będą miały niewystarczającą ilość
pokarmu. Jest to jednak myślenie błędne.
3. Wyczerpująca strona karmienia piersi – jest to kolejny mit, gdyż tak naprawdę wyczerpująca dla organizmu kobiety jest ciąża i poród. Tak naprawdę zmęczenie młodych matek związane jest z napięciem nerwowym związanym z odpowiedzialnością przy opiece nad dzieckiem.

Wiele kobiet, zmuszonych do powrotu do pracy, świadomie rezygnuje z karmienia piersią.

Wskazówki dla matek powracających do pracy:


1. Wprowadź butelkę, gdy dziecko skończy 6 tygodni, niemowlę będzie przyzwyczajone do stałych godzin karmienia.
2. Zacznij od 3 butelek z mlekiem z piersi, w tygodniu.
3. Niemowlę musi być przyzwyczajone do butelki codziennie, przynajmniej, aby matka mogła wrócić do pracy.
4. Ważne jest, aby ściągać pokarm w porze karmienia, wówczas utrzymujemy właściwą pracę przewodów mlecznych.
5. Mleko przeznaczone do przechowania dobrze jest ściągać w trakcie karmienia. Wówczas dziecko ssie jedną pierś, a z drugiej matka może ściągać pokarm za pomocą specjalnego urządzenia.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Lęk przed ludźmi – objawy, jak sobie poradzić?

Lęk przed kontaktami z innymi ludźmi oraz sytuacjami społecznymi to objawy fobii społecznej. Zaburzenie to bardzo często mylone jest z nieśmiałością. Lęk przed innymi osobami prowadzi bowiem do alienacji, przez co inni mogą postrzegać nas jako jednostki zamknięte w sobie i wyobcowane. Osoby, które go odczuwają mają problemy z wystąpieniami publicznymi, spotkaniami towarzyskimi, a nawet zwykłą wizytą w banku. Lękowi bardzo często towarzyszą objawy somatyczne, takie jak: nudności, biegunki, potliwość i drżenie rąk. Może również wystąpić łzawienie, zaburzenia mowy oraz zawroty głowy.

Jaskra – objawy

Wśród objawów jaskry wyróżniamy objawy przedmiotowe i podmiotowe. W przypadku jaskry z otwartym kątem przesączania występują tylko objawy przedmiotowe, a wśród nich: poszerzone wnęki tarczy nerwu wzrokowego.

Zobacz też

Impreza firmowa – organizacja

Impreza firmowa to duże wyzwanie. O ile samo przygotowanie jej nie jest problemem, to zadbanie o jej sprawny przebieg, by wszystko poszło zgodnie z planem, wymaga już sporo energii.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: