Kiedy pierwsza wizyta u fryzjera z dzieckiem?

Dziecko    
ocena

Pierwsza wizyta u fryzjera to dla dziecka wielkie wydarzenie, dlatego rodzice powinni zadbać, aby maluch był na to gotowy i odpowiednio przygotowany. Bardzo istotne jest, żeby dziecka nie spotkało wówczas nic przykrego i niespodziewanego, co w konsekwencji doprowadziłoby do negatywnych wspomnień.

Do fryzjera należy się udać z dzieckiem nieco starszym, które będzie rozumieć powód dla którego rodzice je tam zabierają, jak również co może je tam spotkać. Rodzice powinni pamiętać, iż pierwsza wizyta zawsze wiąże się ze stresem dziecka, gdyż jest to coś zupełnie nowego - niewiadoma, która w pewien sposób może zachwiać poczucie bezpieczeństwa malca. Jeszcze przed tym wydarzeniem należy dziecko odpowiednio przygotować, poprzez rozmowy i wspólne zabawy. Na rynku dostępnych jest wiele przeróżnych akcesoriów dla dzieci przeznaczonych do tego typu zabaw, dlatego warto je nabyć i zachęcić dziecko do bawienia się nimi. Pamiętajmy, aby wspólna zabawa sprawiała dziecku radość i była źródłem śmiechu całej rodziny, aby maluch wiedział że nie ma się czego bać oraz iż nic złego nie spotka go na fotelu fryzjerskim.

Doskonałym przygotowaniem jest możliwość obserwacji, jak fryzjer obcina mamę lub tatę, dlatego rodzice powinni zabierać dziecko ze sobą i pozwolić mu oglądać i zadawać pytania. Bardzo ważne jest, aby nie zmuszać dziecka do tego spotkania, jeżeli wyraża lęk i niechęć. Nie wolno narażać dziecka na stres, gdy samo nie czuje się gotowe. Przekonywanie na siłę nie odniesie pożądanego skutku, nie namówimy dziecka przymuszając je i nie dając wyboru. Taka sytuacja pogłębi tylko paniczny lęk dziecka, a w konsekwencji doprowadzi do traumatycznych przeżyć i braku zaufania do rodziców. Dlatego rodzice powinni pamiętać, aby szanować uczucia dziecka i uzbroić się w cierpliwość, bowiem dziecko w końcu samo dojrzeje do tego wydarzenia.

Zabierając dziecko po raz pierwszy do fryzjera należy pamiętać, aby dobrze przygotować je do tego spotkania, pomocne okażą się na pewno wspólne rozmowy i zabawy rodzinne, jak również możliwość oglądania rodzica na fotelu fryzjerskim. Nigdy nie wolno robić nic przeciwko woli dziecka, jeżeli nie zgadza się ono na spotkanie z fryzjerem nie powinno się  zmuszać malca, ale uszanować jego decyzję i poczekać, aż samo będzie gotowe i wyrazi chęć pójścia do salonu fryzjerskiego.

Macie już pierwszą wizytę z dzieckiem u fryzjera za sobą? Jak wrażenia? A jak Wy wspominacie z dzieciństwa obcinanie włosów? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =

Polecamy

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Sabina Maćkowicz

ADHD u dzieci

ADHD u dzieci

Katarzyna Matczuk

Angina u dzieci - objawy

Angina u dzieci - objawy

Łukasz Janecki