Dziecko Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlęcia?

Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlęcia?

-

Nasz maluszek to prawdziwy odkrywca. Jeśli umożliwimy mu dostęp do nowych doświadczeń, z radością będzie odkrywał także bogaty świat smaku. Najważniejszą zasadą jaką powinniśmy kierować się, w czasie rozszerzania diety naszego dziecka, to umożliwienie dziecku dokonywania własnego wyboru i danie mu prawa do indywidualnych smakowych preferencji. Musimy pamiętać, że nasze dziecko może lubić coś, co nie przeszłoby nam przez gardło i podobnie może nie zaakceptować naszego największego przysmaku.

Stałe pokarmy powinniśmy wprowadzać od 4-5 miesiąca życia. Dziecko od tej pory będzie potrzebowało nowych produktów, które zaspokoją zapotrzebowanie organizmu na witaminy i suplementy. Wprowadzając pokarmy stałe warto nie rezygnować z karmienia piersią, gdyż poza budowaniem silnej więzi między matką a dzieckiem, mleko matki wzmacnia odporność naszego dziecka.

Zazwyczaj zaczynamy od kaszek ryżowych. Pamiętajmy o tym, aby przygotować je na wodzie, nie zaś na krowim mleku. Może ono wpłynąć niekorzystnie na brzuszek naszego dziecka, ponadto u wielu dzieci wywołuje ono reakcję alergiczną. Kolejnym etapem jest wprowadzanie owoców i warzyw. Warto pamiętać o tym, aby początkowo podawać produkty o mniej intensywnych smakach. Dietetycy sugerują, aby zacząć od warzyw, które mają łagodny smak, takich jak marchewka. Owoce podajemy w mniejszych ilościach, aby nie przyzwyczaić dziecka do słodkiego smaku.

Uwaga!

Kiedy już przyjdzie czas na mięsa (zaczynajmy od mięsa białego – ryby i drób) i domowe zupki, pamiętajmy o tym, że pokarmy powinny być ugotowane i zmiksowane. Dziecko karmimy plastikową łyżeczką. Bezwzględnie należy także przestrzegać zasady, która zabrania wprowadzania kilku pokarmów w tym samym czasie, gdyż w przypadku wystąpienia niepożądanych reakcji, nie będziemy mogli stwierdzić, który produkt je wywołał.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Poprzedni artykułSeks w ciąży
Następny artykułJak przechowywać mleko matki?
Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

W co zainwestować małe sumy?

Posiadanie niewielkiego budżetu nie oznacza, że osoba o ograniczonym stanie środków pieniężnych ma nie podejmować żadnych działań zmierzających do ich powiększenia. Wręcz przeciwnie, dysponowanie niskim budżetem powoduje, że nasza inwestycja jest zazwyczaj dobrze i dokładnie przemyślana – zarówno pod kątem przewidywanych zysków, jak i możliwego ryzyka.

Jak się dobrze ubierać?

Nie istnieje chyba kobieta, która choćby gdzieś we własnych myślach, marzeniach, skrycie, nie chciała wyglądać atrakcyjnie i modnie. Nic w tym dziwnego. To jak wyglądamy jest naszą wizytówką. Mawia się przecież, że „jak cię widzą, tak cię piszą”. I choć wielu z nas zaprzecza temu przysłowiu, istnieje w nim odrobina prawdy. Dlatego tajniki stylizacji nie powinny nam być obce.

Zobacz też

Jak masować pośladki?

Masaż pośladków ma na celu ukrwienie skóry masowanej i poprawę układu limfatycznego, a tym samym prowadzi do jej odżywienia i przyśpieszenia metabolizmu. Skóra staje się jędrna, elastyczna i zmniejsza się cellulit, któremu systematyczne masaże mogą zapobiec.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: