Wybierając książki dla dzieci, należy kierować się wieloma kryteriami wyboru. Oczywiście trzeba sięgać po pozycje skierowane do dzieci. Nieraz można znaleźć na okładkach specjalne oznaczenia, wskazujące na minimalny wiek dziecka dopuszczalny dla danej książki. Dobrze, jeśli sięgamy po lekturę traktującą o czymś istotnym oraz uczącą malucha. Chodzi w tym wypadku o to, aby czytanie nie było tylko czytaniem, ale poszerzało też wiedzę o otaczającym świecie, pobudzało wyobraźnię, uczyło poprawnych zachowań społecznych oraz dostarczało wzruszeń. Oczywiście, nie znaczy, że książki muszą poruszają tylko poważne tematy. Świetną propozycją są komiksy oraz książki z dużą dawką humoru. Najważniejsze, aby słowo czytanie pozytywnie wpływało na małego odbiorcę.

Sama książka musi być dla dziecka ciekawa. Jednego malucha zainteresuje historia o dzielnym piesku, drugiego o kotku. Rodzice zazwyczaj znają preferencje milusińskich i dobrze brać je pod uwagę w wyborze literatury. Ciekawą książką dla dziecka jest taka, która prezentuje się interesująco od względem wizualnym. Dla dziecka potrafiącego już czytać, czcionka musi być duża i wyraźna. Wygodnie czytany tekst nie męczy oczu i zachęca do jego poznania. Oczywiście, szczególnie w takim przypadku książka powinna być dostosowana do wieku małego czytelnika, aby nie tylko czytał, ale też rozumiał czytane treści.

Dokonując zakupu książki, należy zwrócić uwagę na kilka spraw.

– Pozycja powinna mieć autora. Niewiele warte są przeróbki pozycji z wydawnictw zachodnich.

– Tekstu musi być „w sam raz” – nie za mało, aby czytanie było rzeczywiście czytaniem i nie za dużo, aby nie doprowadzać do zniechęcenia lub znużenia.

– Ilustracje również powinny być „akuratne”, przede wszystkim w nie za dużej ilości, aby książkę można było czytać.

Uwaga!

Wybierając książki, warto skorzystać z listy zamieszczonej na stronie internetowej calapolskaczytadzieciom.pl. Na stronie tej można znaleźć mnóstwo informacji oraz odszukać pozycje przeznaczone dla określonych grup wiekowych.

Uczycie swoje dzieci obcować z książkami? Jakie najchętniej wybierają – mają swoje ulubione książeczki? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZabawy dla rocznego dziecka
Następny artykułAstma w ciąży – objawy, leki, ryzyko

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here