Moje dziecko nie lubi czułości

Dziecko    
ocena

Gdy dziecko przychodzi na świat, chcemy okazywać mu jak najwięcej czułości. Delikatne dotykanie, głaskanie, przytulanie, kołysanie mają zapewnić maluszkowi poczucie bezpieczeństwa i powoli oswajać go ze światem zewnętrznym. Możemy być zdziwieni, gdy zauważamy, że pociecha nie lubi się przytulać.

Moje dziecko nie lubi czułości

photoxpress.com

Rodzicom w takiej sytuacji jest często przykro. Nie wiedzą co się wydarzyło, że maluszek unika czułości. Chcą być jak najbliżej dziecka, a ono ich odtrąca. W żadnym wypadku nie możemy okazywać, że jesteśmy z tego powodu zagniewani. Wyrywanie się dziecka jest irytujące, ale nie działa on z premedytacją. Próbujmy dotrzeć do tego co się zadziało, ale nie bądźmy nachalni. Często nasze naciski przynoszą odwrotny skutek.

Maluch, zwłaszcza między trzecim a szóstym rokiem życia, czuje się już duże i w pewnym stopniu niezależne. Śmiało zdobywa świat, odkrywa, poznaje. Noszone na rękach jest bardziej zainteresowane wszystkim wokół niż samym kontaktem fizycznym. Może nie lubić wtedy zbytnich czułości, zwłaszcza w towarzystwie. Powinniśmy to uszanować, ale jednocześnie nie oddalać się. Bądźmy obecni, aby dziecko, gdy poczuje potrzebę przytulenia, mogło do nas przyjść. Nie możemy przymuszać szkrabów do czułości. Mają one prawo do odrębności swojego ciała. Spróbujmy jedynie delikatnie zaproponować inną formę kontaktu – przybijanie piątek, „klejenie żółwików” lub oparcie głowy malucha o nasz tułów podczas czytania książki. Zwróćmy uwagę, aby nie zmuszać pociech do czułego witania się lub pożegnań z gośćmi. Dziecko, który nie za bardzo lubi tulić się do rodziców, może całkowicie znienawidzić bliskość. Niech maluch sam zadecyduje jak chce się witać. Nie gniewajmy się na szkraba, nie wyzywajmy go i nie ośmieszajmy. Nie ustawajmy w zapewnieniach o naszej miłości. Maluszek mniej się tulący nie może czuć się mniej kochany! Pamiętajmy, że dzieci nawet przez pewien czas nie lubiący czułości, są potem prawdziwymi przytulaskami.

Jeśli jednak sytuacja nie ulega poprawie, a wręcz pogarsza się, trzeba rozważyć możliwość występowania u dziecka „zaburzeń integracji sensorycznej”. Testy może przeprowadzić wykwalifikowany terapeuta. W przypadku nadwrażliwości na dotyk obserwuje się  między innymi odpychanie bliskich osób, nielubienie bliskości, czułości, a także nietolerancję wszelkich czynności pielęgnacyjnych. Terapia opiera się najczęściej w oparciu o zabawę przez ruch.

Czy Twoje dziecko nigdy nie lubiło czułości, czy ostatnio nie chce się przytulać?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =

Polecamy

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Sabina Maćkowicz

Jak otulać noworodka?

Jak otulać noworodka?

Anna Chmielewska

ADHD u dzieci

ADHD u dzieci

Katarzyna Matczuk

Angina u dzieci - objawy

Angina u dzieci - objawy

Łukasz Janecki