Najczęstsze problemy z noworodkiem

Dziecko    
ocena

Maleńki organizm, który dopiero przyszedł na świat musi nauczyć się poprawnego funkcjonowania. Wraz ze wzrostem dziecko zaczyna poznawać możliwości komunikacji z otoczeniem, jednak na początku potrafi sygnalizować swoje uczucia i dolegliwości tylko za pomocą płaczu.

Najczęstsze problemy z noworodkiem

photoxpress.com

Noworodki często płaczą. Może być to oznaka różnych dolegliwości bądź po prostu gorszego nastroju. Rodzice na początku czują się zdezorientowani, nie wiedzą co mogą robić źle, dlaczego ich pociecha wciąż płacze. Jednakże z czasem nauczą się wyczuwać co może być przyczyną płaczu, muszą tylko poznać swoje maleństwo. Szczególnie mamy nauczą się rozróżniać płacz spowodowany przez głód, brudną pieluszkę, czy kolkę. Gdy noworodek płacze w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, czy nie ma mokrej bądź brudnej pieluszki, następnie spróbować je nakarmić.

Pamiętajmy, iż żołądek noworodka jest maleńki, dlatego dziecko na początku spożywa małe ilości mleka, a gdy jest karmione piersią może szybciej odczuwać głód. Dziecko zaraz po urodzeniu odczuwa potrzebę ssania, gdyż działa to na niego uspokajająco, warto dać smoczek bądź włożyć jego piąstkę albo paluszek do buzi.

Dziecku może również dolegać niestrawność i kolka. Należy pamiętać, iż noworodki nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu trawienia. Czasami konieczna jest zmiana diety mamy, gdy noworodek karmiony jest piersią, podawanie dziecku herbatek ziołowych i masowanie brzuszka. Równie częstym problemem jest zgaga. Ulewanie jest bardzo nieprzyjemne, gdyż kwasy żołądkowe działają drażniąco na przełyk. Dobrze jest po jedzeniu unieść dziecko do pozycji pionowej, aby powietrze zalegające w brzuszku maleństwa mogło się odbić.

Noworodki płaczem mogą sygnalizować także chorobę – katar, kaszel, biegunka, temperatura są uciążliwe dla dorosłego, a co dopiero dla takiego maleństwa. Wówczas należy udać się z malcem do pediatry, który zdiagnozuje dolegliwości dziecka i przepisze konieczne lekarstwa. Gdy wykluczymy wspomniane wcześniej objawy, powinniśmy wziąć pod uwagę zmęczenie i gorszy nastrój maluszka, może po prostu potrzebuje więcej bliskości z rodzicami?

Pamiętajmy, iż noworodek poprzez płacz próbuje powiedzieć nam zarówno o swoich potrzebach, jak i dolegliwościach. Aby pomóc dziecku najpierw należy je przewinąć, nakarmić oraz dać smoczek. Gdy to zawiedzie możemy spróbować ciasno owinąć maleństwo w kocyk i pokołysać, przy uspokajającej muzyce. Nigdy nie wolno potrząsać dzieckiem! Aby uspokoić malca można również włączyć szum – odkurzacz czy radio nie nastawione na żadną stację. Warto także ograniczyć ilość docierających do malca bodźców, przygasić światło, ściszyć telewizor, czy zasłonić okna.

Ważne, aby zachować cierpliwość i czule traktować dziecko. Pamiętajmy, iż dziecko potrafi doskonale wyczuć zdenerwowanie bliskiej osoby, a to na pewno nie pomoże w uspokojeniu malca.

Macie jakieś problemy ze swoim Maluszkiem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =

Pierwsze dni sa najgorsze, u nas 15 doba i zaczely sie kolki, ma ktos jakis sprawdzony sposob bo narazie nic nie dziala

~ Monia / 2015-12-30 01:16:48
oceń komentarz: (0) (0)

Polecamy