Noworodek nie chce spać

Dziecko    
ocena

Sen dla dziecka jest niezwykle istotny. Dzięki niemu jest zdrowe, prawidłowo rozwija się oraz ma dobre samopoczucie. Jakie mogą być przyczyny trudności ze snem u noworodka?

Noworodek nie chce spać

sxc.hu

Kiedy nasz maluszek płacze i nie może zasnąć mimo zmęczenia, warto zastanowić się jakie mogą być przyczyny tego stanu. Najważniejszą kwestią są regularne pory snu. Możemy uniknąć, wielu problemów przestrzegając ich. Niemowlę w ciągu doby powinno spać 16-20 godzin, zaś dzienne drzemki, pory karmienia, kąpieli i zabawy powinny następować w określonym czasie.

Przyczyny zaburzeń snu mogą być bardzo różne. Usypiając dziecko powinniśmy upewnić się, że jest nakarmione i przewinięte. Głód i poczucie dyskomfortu skutecznie odbierają ochotę do drzemki nawet najbardziej zmęczonemu maluchowi. Niepokój i zdenerwowanie, które wpływają na problemy ze snem mogą być także spowodowane kolką lub infekcją. Jeśli zatem poza bezsennością zaobserwujemy u dziecka inne objawy, takie jak gorączka, napięty brzuszek, tkliwość uszu należy natychmiast udać się z dzieckiem do lekarza.

Aby zapewnić dziecku spokojny sen należy przestrzegać podstawowych zasad higieny snu. W nocy dziecko powinno spać w ciemnym pokoju. Zapalanie nocnej lampki nie jest konieczne. Robiąc to kształtujemy w dziecku przyzwyczajenie, które w późniejszym czasie może wywołać w nim stany lękowe - skoro rodzice chronią mnie przed ciemnością, to znaczy, że jest ona niebezpieczna. W dzień nie należy mocno zaciemniać pokoju. Grube kotary, czy zewnętrzne rolety, stwarzają półmrok, lub zupełną ciemność, która odbierana jest przez dziecko jak noc. Nasz maluszek powinien znać różnicę między snem w nocy, a drzemką w dzień.

Pokój, w którym śpi dzidziuś powinien być przewietrzony. Należy utrzymać w nim optymalną temperaturę, która wynosi ok. 20ºC. Świeża pościel i codzienna kąpiel wspaniale koją i ułatwiają zasypianie. Powinniśmy także usunąć z pomieszczenia kwiaty i kosmetyki o intensywnym zapachu, małe dzieci mają bardzo czuły węch, który pozwala im odczuwać w sposób bardziej intensywny wrażenie przyjemnego i nieprzyjemnego zapachu.

W przypadku kłopotów ze snem u dziecka należy zapewnić mu odpowiednią ilość aktywności ruchowej, która zintensyfikuje potrzebę wypoczynku. Warto jednak zachować umiar, ponieważ bardzo zmęczone dziecko także miewa problemy z zaśnięciem. Pamiętajmy, że najlepszym lekiem na bezsenność jest ruch na świeżym powietrzu.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =

Polecamy