Dziecko Noworodek nie chce spać

Noworodek nie chce spać

-

Kiedy nasz maluszek płacze i nie może zasnąć mimo zmęczenia, warto zastanowić się jakie mogą być przyczyny tego stanu. Najważniejszą kwestią są regularne pory snu. Możemy uniknąć, wielu problemów przestrzegając ich. Niemowlę w ciągu doby powinno spać 16-20 godzin, zaś dzienne drzemki, pory karmienia, kąpieli i zabawy powinny następować w określonym czasie.

Przyczyny zaburzeń snu mogą być bardzo różne. Usypiając dziecko powinniśmy upewnić się, że jest nakarmione i przewinięte. Głód i poczucie dyskomfortu skutecznie odbierają ochotę do drzemki nawet najbardziej zmęczonemu maluchowi. Niepokój i zdenerwowanie, które wpływają na problemy ze snem mogą być także spowodowane kolką lub infekcją. Jeśli zatem poza bezsennością zaobserwujemy u dziecka inne objawy, takie jak gorączka, napięty brzuszek, tkliwość uszu należy natychmiast udać się z dzieckiem do lekarza.

Aby zapewnić dziecku spokojny sen należy przestrzegać podstawowych zasad higieny snu. W nocy dziecko powinno spać w ciemnym pokoju. Zapalanie nocnej lampki nie jest konieczne. Robiąc to kształtujemy w dziecku przyzwyczajenie, które w późniejszym czasie może wywołać w nim stany lękowe – skoro rodzice chronią mnie przed ciemnością, to znaczy, że jest ona niebezpieczna. W dzień nie należy mocno zaciemniać pokoju. Grube kotary, czy zewnętrzne rolety, stwarzają półmrok, lub zupełną ciemność, która odbierana jest przez dziecko jak noc. Nasz maluszek powinien znać różnicę między snem w nocy, a drzemką w dzień.

Pokój, w którym śpi dzidziuś powinien być przewietrzony. Należy utrzymać w nim optymalną temperaturę, która wynosi ok. 20ºC. Świeża pościel i codzienna kąpiel wspaniale koją i ułatwiają zasypianie. Powinniśmy także usunąć z pomieszczenia kwiaty i kosmetyki o intensywnym zapachu, małe dzieci mają bardzo czuły węch, który pozwala im odczuwać w sposób bardziej intensywny wrażenie przyjemnego i nieprzyjemnego zapachu.

W przypadku kłopotów ze snem u dziecka należy zapewnić mu odpowiednią ilość aktywności ruchowej, która zintensyfikuje potrzebę wypoczynku. Warto jednak zachować umiar, ponieważ bardzo zmęczone dziecko także miewa problemy z zaśnięciem. Pamiętajmy, że najlepszym lekiem na bezsenność jest ruch na świeżym powietrzu.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Poprzedni artykułPrawidłowe trzymanie dziecka
Następny artykułNa co uważać w ciąży?
Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Ból zęba – domowe sposoby

Ból zęba potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Zażycie środka przeciwbólowego nie zawsze przynosi spodziewany efekt łagodzący. Najskuteczniejszym i najpewniejszym sposobem na likwidację dolegliwości jest wizyta u dentysty. W domu ból można jedynie załagodzić i tymczasowo wyciszyć.

Choroba Kawasaki – objawy, leczenie

Sama nazwa choroby jest dosyć egzotyczna, zawiera ona w sobie nazwisko obywatela Japonii, który jako pierwszy opisał jej objawy. Choroba ta dotyka dzieci, więc jej leczenie jest domeną pediatrów. Najczęściej zapadają na nią małe dzieci do 10 roku życia. U podłoża opisywanej patologii leży układowe zapalenie naczyń. Ma ona zatem charakter choroby reumatologicznej.

Zobacz też

Jak powinien wyglądać ogród ekologiczny?

Ogród ekologiczny charakteryzuje się naturalnym krajobrazem, w który człowiek ingeruje w sposób wyłącznie znikomy. W takim ogrodzie wykorzystuje się wszelkie zadrzewienia, zarośla, wydmy oraz tereny podmokłe. Wszystko to nabiera określonej wartości i zostaje zagospodarowane.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: