Od kiedy dziecko może samo chodzić do szkoły?

Dziecko    
ocena

Przepisy prawa regulują kiedy dziecko może samodzielnie przychodzić do szkoły i wracać z niej do domu. Warunkiem jest ukończenie siódmego roku życia. Sprawdzając datę urodzenia dziecka, można by podjąć decyzję. Jednak poruszana kwestia nie wydaje się być do końca rozstrzygnięta. Ważne jest przecież wzięcie pod uwagę wielu czynników towarzyszących.

Od kiedy dziecko może samo chodzić do szkoły?

photoxpress.com

Według przepisów, jeśli uczeń nie ma jeszcze siedmiu lat, musi poruszać się wraz z drugą osobą. Osoba towarzysząca powinna mieć co najmniej… dziesięć lat. Próby nieprzestrzegania tych zasad ukarane zostaną grzywną lub naganą. W tym miejscu nasunąć się mogą wątpliwości. Czy wiek dziesięciu lat jest wystarczającym, aby bezpiecznie pokonać drogę na linii dom – szkoła? Założeniem przepisów były z pewnością sytuacje, gdy starsze rodzeństwo opiekuje się w drodze młodszym. Czy jednak wiek powinien być jedynym wyznacznikiem? Rozwój każdego dziecka, w tym emocjonalny, przebiega indywidualnie. To, że jeden dziesięciolatek jest spokojny, rozsądny i odpowiedzialny, nie oznacza, że jego rówieśnicy przejawiają podobne cechy. Co więcej nieraz można spotkać bardziej zrównoważonego emocjonalnie siedmiolatka niż dziesięciolatka. Kwestią sporną jest również przyjmowana granica siedmiu lat. Czy ten przepis nie straci na aktualności w obliczu wcześniejszego posyłania dzieci do szkoły? Co z uczniami, którzy na przykład dopiero za trzy miesiące skończą siedem lat?

W wielu szkołach poradzono sobie z tą niejednoznacznością. Przyjmuje się, że uczniowie klas pierwszych zawsze muszą być przyprowadzani i odbierani ze szkoły. W przypadku, gdy po skończonych lekcjach nikt się po dziecko nie zgłosi, będzie ono czekało w świetlicy szkolnej. Dość często praktykowane są pisemne oświadczenia rodziców pozwalające na samodzielny powrót ich córki lub syna do domu.

Zanim dziecko będzie samodzielnie pokonywało określoną trasę, konieczne jest jej wielokrotne przeanalizowanie z rodzicem podczas wspólnej wyprawy. Wtedy warto jest zwrócić uwagę szczególnie na trudne punkty na trasie. Samodzielny powrót nie powinien być dopuszczalny w sytuacji dużej odległości od szkoły, niebezpiecznych terenów, konieczności chodzenia poboczem przy ruchliwej ulicy. Jak najwcześniej należy uczyć dziecko bezpiecznego poruszania się po drodze, przechodzenia przez przejścia dla pieszych i nie wdawania się w rozmowy z obcymi. Trzeba uczulić na szybki i bezpośredni powrót do domu.

W jakim wieku Wasze dziecko zaczęło samo chodzić do szkoły? Jakich rad mu udzieliliście? Dajcie znać!

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Dobrym rozwiązaniem jest instalacja aplikacji KidTracker, która umożliwia monitoring lokalizacji dziecka w czasie rzeczywistym. Ponadto rodzic dostaje powiadomienie gdy dziecko opuści wyznaczoną strefę (strefy wyznaczamy sami) np. szkołę :)

~ Ala / 2015-11-24 15:03:40
oceń komentarz: (0) (0)

Polecamy

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Sabina Maćkowicz

ADHD u dzieci

ADHD u dzieci

Katarzyna Matczuk

Angina u dzieci - objawy

Angina u dzieci - objawy

Łukasz Janecki