Otyłość u dzieci

Dziecko    
ocena

Otyłość czy nadwaga to problem, z którym zmaga się wiele dorosłych osób. Siedzący tryb życia, praca po 10 godzin przy biurku, brak regularnych posiłków, brak ruchu – to wszystko sprzyja naszej bezkształtnej figurze. Przez lata nasze dzieci były wolne od tego problemu, dużo biegały i były aktywne, nie miały aż tak dużego dostępu do słodyczy czy fast foodów.

Otyłość u dzieci

photoxpress.com

Niestety nadwaga zaczyna dotykać coraz więcej maluchów. Oczywiście nie wiąże się to tylko z rodzicielskim przyzwoleniem na jedzenie zbyt dużo i często tuczących przekąsek. Przyczyna tkwić może również:

- w masie urodzeniowej dziecka (im większy noworodek, tym jego skłonność do nadwagi także jest większa)

- w uwarunkowaniach genetycznych – rodzice ze skłonnością do nadwagi przekazują gen otyłości swojemu potomstwu

- w zbyt małej ilości ruchu, dziecko czas wolny - zamiast na rowerze czy zabawie ze rówieśnikami - spędza przed komputerem lub telewizorem

Mając to na względzie powinniśmy przykładać większą wagę do utrzymywania odpowiedniej masy ciała u dziecka. Jeżeli wskaźnik BMI wskazuje 25 mamy do czynienia z nadwaga, a jeśli 30 to jest to już otyłość. Oblicza się go według ilorazu między wzrostem a masą ciała (waga/wzrost2). Jeżeli zauważymy, iż jest zbyt pulchne to musimy zacząć temu przeciwdziałać jak najszybciej, dla jego dobra i przyszłego zdrowia.

Jeśli chcemy odchudzić dziecko, musimy wprowadzić specjalny reżim żywieniowy, który będzie się sprowadzał do:

1. Przestrzegania ustalonych posiłków, a ich skład kaloryczny powinien przedstawiać się następująco:

- śniadanie – 250 kcal
- II śniadanie oraz podwieczorek – 100 kcal
- obiad – 300
- kolacja 250

2. Ruch – jeśli nasze dziecko nie jest jego zwolennikiem, musimy dać mu pozytywny przykład. Nie będziesz wiarygodny, jeśli sam nie jesteś aktywny fizycznie. Razem więc wybierzcie się na basen czy wycieczkę rowerową, może być to również wieczorny spacer.

3. Nie musimy głodzić dziecka - czasami do spadku wagi wystarczy eliminacja fast-foodowego, „śmieciowego” jedzenia lub słodyczy. Warto raz w tygodniu pozwalać dziecku na coś co lubi, aby nie odczuwało diety jako karę. Jeśli nasze dziecko ma prowadzić inny styl życia oraz żywienia to powinni w nim wziąć udział także pozostali członkowie rodziny. Trudno bowiem wymagać od dziecka, aby powstrzymało się o jedzenia smakołyków, jeśli jest ich pełna lodówka.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =

Polecamy

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Sabina Maćkowicz

Zabawki dla niemowlaka

Zabawki dla niemowlaka

Katarzyna Matczuk

ADHD u dzieci

ADHD u dzieci

Katarzyna Matczuk

Angina u dzieci - objawy

Angina u dzieci - objawy

Łukasz Janecki