Dziecko Rozwój małego dziecka

Rozwój małego dziecka

-

Młode mamy często są niezwykle ambitne i przewrażliwione na punkcie swoich dzieci. Chcą, aby ich pociecha była najlepsza, najmądrzejsza i książkowo pokonywała kolejne etapy rozwoju, takie jak raczkowanie, ząbkowanie, czy siusianie do nocniczka. Kiedy okazuje się, że nasze dziecko zdobyło umiejętność, którą większość rówieśników dopiero opanowuje, wówczas przepełnia nas duma. Jeśli jednak usłyszymy, że rówieśnik naszego dziecka umie więcej, zaczynamy zastanawiać się, czy nie popełniliśmy zaniedbania.

Przede wszystkim należy z przymrużeniem oka traktować wszelkie piaskownicowe „pojedynki na dzieci”. Często mamy koloryzują i wyolbrzymiają przymioty swoich pociech. Nie wpadajmy więc w panikę, tylko dlatego, że dziecko sąsiadki urodzone w tym samym miesiącu co nasze, ma dwa ząbki więcej. Niepotrzebnie narażamy na stres siebie i dziecko.

Korzystając z poradników lub nawet podręczników medycznych traktujących o rozwoju dzieci, nie należy dosłownie trzymać się wszelkich wyznaczonych tam cezur. Etapy rozwoju i czas opanowania umiejętności mówienia, chodzenia czy przyswojenia treningu czystości są orientacyjne. Nie istnieje dziecko, które osiąga wszystkie znamienne etapy rozwoju zgodnie z podręcznikowymi ramami czasowymi.

Warto jednakże znać przybliżony czas, w którym dziecko powinno siadać, raczkować i chodzić. Znaczące opóźnienia w rozwoju motorycznym powinny być konsultowane z pediatrą i ortopedą. Podobnie niepokojące objawy z innych sfer, znacznie opóźniona mowa, trudności z opanowaniem czytania, czy komunikacją także powinny być konsultowane.

Jeśli jednak uczymy dziecko siusiać do nocnika, samodzielnie ubierać się, malować, czy wiązać sznurowadła nie denerwujmy się, że inne dzieci już to potrafią. Do każdego zadania należy uzbroić się w cierpliwość i uczyć dziecko w atmosferze doskonałej zabawy i wzajemnego zrozumienia. Nie można wywierać presji, krzyczeć, czy co gorsza karcić dziecko za to, że czegoś nie umie. Warto pamiętać o tym, że każde dziecko rozwija się we własnym indywidualnym tempie i należy mu na to pozwolić.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Poprzedni artykułSeparacja – informacje
Następny artykułMieszkanie z teściami
Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co wpisać w tytule przelewu?

Czy nazwa przelewu ma znaczenie? Czy jest to jedynie ułatwienie dla nadawcy lub odbiorcy nie mające wpływu na rozliczenie przesyłanych środków?

Jak usunąć plamy z ropy?

Plamy z ropy przydarzają się nawet najlepszym – kiedy jednak już zaistnieją, nie muszą oznaczać, że nasze ubranie czy tapicerka w aucie będą na zawsze zeszpecone. Ważne jest jednak, by działać szybko.

Zobacz też

Najpopularniejsze kraje turystyczne na wakacje

Z jednej strony nikt nie przepada za tłumami turystów, z drugiej – każdy z nas chce zobaczyć najbardziej atrakcyjne pod względem turystycznym kraje i regiony. Nic w tym dziwnego – popularność danych miejsc wynika w dużym stopniu z ich walorów przyrodniczych, zabytków historycznych a także rozwiniętej infrastruktury i specyficznej atmosfery. Wszystkie te zalety sprawiają, że pewne kraje cieszą się większą popularnością wśród podróżujących i przyciągają rokrocznie, nawet bez względu na porę roku, miliony odwiedzających ze wszystkich stron świata. Poniżej prezentujemy listę najpopularniejszych pod względem turystycznym państw.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: