Rywalizacja dzieci - co robić?

Dziecko    
ocena

Rywalizacja między dziećmi to normalne! W domu gdzie są dzieci rodzice muszą być przygotowani na wiele nieoczekiwanych zachowań: wybuchy płaczu, kłótnie czy ciąganie za włosy. Dzieci w różny sposób będą walczyć o uwagę rodziców, myśląc, że przecież jak będą siedzieć cicho nikt ich nie dostrzeże.

Rywalizacja dzieci - co robić?

sxc.hu

Nie można zakładać, że w twojej rodzinie dzieci będą wolne od rywalizacji. Rodzice nie powinni się również czuć winni, że mimo wielkiej miłości w ich rodzinie, mimo starannej i sprawiedliwej opieki dzieci nadal walczą o ich względy, o czerwony samochodzik czy o ołówek z gumką.

Rywalizacja między rodzeństwem nie jest zjawiskiem negatywnym, jeśli nie jest jedynym albo częstym sposobem funkcjonowania w ich relacji.

Jak uczyć dzieci dobrej rywalizacji, która przyda się w ich życiu? Ciekawym pomysłem, trochę „odłożonym do lamusa” są gry planszowe. Warto po nie sięgnąć. Nie przypominają one dawnych gier. Obecnie często są przestrzenne i bardzo kolorowe. Można znaleźć gry rodzinne dla bardzo małych dzieci. Rozwijają one wiele sfer życia dzieci, ale przede wszystkim „metodą – nie wprost” uczą rywalizacji, uczą jak wygrywać (to łatwiejsze) i uczą jak przegrywać (to już takie łatwe nie jest). Dużo zależy od osoby dorosłej, która uczestniczy w grze. To na jej barkach spoczywa docenienie zarówno wygranego jak i przegranego. Należy tak dobierać zabawy aby jedno i drugie dziecko miało szansę sukcesu.

Dzieci powinny mieć poczucie że rodzice kochają je tak samo. Nie należy więc szczędzić im pochwał oraz zapewniania o swojej miłości (takiej samej dla każdego).

Rodzic powinien być życzliwym towarzyszem. Jeśli dzieci podzielają te same zainteresowania to trzeba wspierać ich w tym, jeśli zaś inne wspierać każde w swojej dziedzinie.

Aby uniknąć powstawania złej rywalizacji trzeba podkreślać, wyróżniać ten czas w którym zgodnie się bawią, pomagają sobie i wspierają. Traktowanie dziecka indywidualnie pozwoli mu się dobrze rozwijać, również w relacji z rodzeństwem.

UWAGA!

Wspierając dobry rozwój relacji między rodzeństwem rodzice powinni bardzo pilnować tego, aby nie porównywać swoich dzieci, aby maleństwa nie stały się wrogami. Dzieci są bacznymi obserwatorami. Słysząc, iż ich brat czy siostra są w czymś lepsi i że zostało to zauważone przez innych mogą mieć poczucie odrzucenia, może pojawić się zazdrość o uznanie osób dorosłych.

Czy Wasze dzieci rywalizują ze sobą? Jak sobie z tym radzicie?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =

Polecamy

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Sabina Maćkowicz

ADHD u dzieci

ADHD u dzieci

Katarzyna Matczuk

Angina u dzieci - objawy

Angina u dzieci - objawy

Łukasz Janecki