Usypianie dziecka

Dziecko    
ocena

Usypianie maluszka w niektórych rodzinach przemienia się w koszmar frustrujący zarówno rodziców, jak i dziecko. Czy istnieją skuteczne metody usypiania dziecka, które można przeprowadzić bez zbędnych stresów?

Usypianie dziecka

sxc.hu

Wiele mam do największych trudów macierzyństwa zalicza nocne wstawanie. Dziecko, które nie przesypia nocy, zazwyczaj nadrabia zaległości w dzień. Odwrócenie pór snu niekorzystnie wpływa na jego organizm oraz przyczynia się do zmęczenia rodziców, którzy w nocy, zamiast spać opiekują się wypoczętym po dziennych dżemkach maluszkiem. Można uniknąć tego niepotrzebnego zamieszania stosując się do kilku, cennych zasad.

Rutyna na wagę złota
Regularne pory posiłków i snu są niezwykle ważne. Nie powinniśmy zakłócać harmonogramu dnia dziecka, tylko dlatego, że właśnie chcemy zrobić pranie, pójść do sklepu, czy odwiedzić sąsiadkę. Dostosujmy swój rozkład dnia do naszego dziecka. Kiedy karmimy go o tej samej porze, bawimy się z nim, czy chodzimy na spacery w wyznaczonym czasie, dziecko będzie miało poczucie bezpieczeństwa, ponieważ jego dzień nie będzie nieprzewidywalny.

Regularny tryb życia jest niezwykle ważny. Oczywiście, bywają sytuacje, kiedy musimy nagiąć harmonogram dnia dziecka, starajmy się jednak, aby wahania nie były zbyt gwałtowne, zaś wprowadzanie zmian (ograniczenie liczby dżemek w środku dnia) odbywało się bardzo łagodnie.

Wycisz dziecko przed snem
Kiedy kładziesz dziecko do snu, zadbaj o to, by było ono wyciszone. W tym celu unikaj intensywnych aktywności ruchowych, takich jak bieganie, skakanie bezpośrednio przed snem. Warto kupić maleństwu huśtawkę. Bujanie i kołysanie uspokaja dziecko, być może dlatego, że przez dziewięć miesięcy było ono łagodnie kołysane w brzuchu mamy. Czytanie bajek, nucenie spokojnej melodii, czy przemawianie łagodnym przyciszonym głosem wspaniale uspokaja i zachęca do snu.

Przestrzegaj higieny snu
Codziennie kąp dziecko, przebieraj w czyste śpioszki, wietrz poniszczenie, w którym będzie ono spało oraz utrzymuj w nim optymalną temperaturę. Pamiętaj o tym, aby dziecko miało wywietrzoną i czystą pościel, było czyste, suche i nakarmione. Pokój w nocy powinien być zaciemniony, zaś w dzień osłonięty jedynie przed jaskrawym słońcem. W takich warunkach dziecko z pewnością nie będzie miało kłopotów ze snem.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =

Polecamy